جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

اقتصاد دایره‌ای به بن‌بست رسید

اقتصاد
اقتصاد

اقتصاد دایره‌ای به بن‌بست رسید : صدها ماده شیمیایی خطرناک در پلاستیک‌های بازیافتی وجود دارند.

اقتصاد

اقتصاد
اقتصاد

به گزارش آماج : پژوهش اخیر از دانشگاه گوتنبرگ سوئد نگرانی‌های قابل‌توجهی را در مورد ایمنی پلاستیک‌های بازیافتی ایجاد کرده است. محققان مواد شیمیایی سمی زیادی را در مواد پلاستیکی بازیافتی جمع‌آوری شده از ۱۳ کشور مختلف شناسایی کردند.

کارشناسان وجود مواد خطرناکی مانند آفت‌کش‌ها، داروها و مواد شیمیایی صنعتی را در این پلاستیک‌ها تشخیص دادند. پروفسور بتانی کارنی آلمروث بر پیچیدگی افزوده شده با این مواد شیمیایی سمی به دلیل استفاده مجدد، دفع و بازیافت پلاستیک تاکید کرد.

پروفسور آلمروث گفت: بازیافت پلاستیک به‌عنوان راه‌حلی برای بحران آلودگی پلاستیک مطرح شده است اما مواد شیمیایی سمی موجود در پلاستیک‌ها، استفاده مجدد و دفع آنها را پیچیده می‌کند و مانع بازیافت می‌شود.

این افشاگری در مورد پلاستیک‌های بازیافتی برای بیشتر اهداف تردید ایجاد می‌کند و مفهوم اقتصاد دایره‌ای را به چالش می‌کشد.

این مطالعه بیش از ۶۰۰ ترکیب شیمیایی از جمله ۴۹۱ ترکیب آلی که شناسایی و اندازه‌گیری شدند، همراه با ۱۷۰ ترکیب دیگر را نشان داد.

مواد شیمیایی خطرناک برای کارگران و مصرف‌کنندگان بازیافت همچنین برای جامعه و محیط زیست گسترده‌تر خطراتی ایجاد می‌کند. قبل از اینکه بازیافت بتواند به مقابله با بحران آلودگی پلاستیک کمک کند، صنعت پلاستیک باید مواد شیمیایی خطرناک را محدود کند.

imag45es

 

کارشناسان همچنین افزودند که بیش از ۱۳ هزار ماده شیمیایی در پلاستیک استفاده می‌شود که حدود ۲۵ درصد آنها به‌عنوان خطرناک طبقه‌بندی می‌شوند و هیچ ماده شیمیایی پلاستیکی را نمی‌توان «ایمن» طبقه‌بندی کرد.

برای رسیدگی به چنین مسائلی، نمایندگان، دانشمندان و حامیان بهداشت و محیط زیست از سراسر جهان در نایروبی کنیا، برای سومین جلسه کمیته مذاکره بین دولتی پلاستیک (INC-۳) گرد هم می‌آیند.

پروفسور کارنی آلمروث پیام روشنی را برای نشست نایروبی خواهد آورد؛ «نتایج تحقیقات متعدد نشان می‌دهد که مواد شیمیایی خطرناک حتی در سیستم‌های بازیافت پلاستیک انباشته ‌می‌شوند و ما باید به سرعت مواد شیمیایی پلاستیکی که می‌توانند به سلامت انسان و محیط زیست آسیب برساند را حذف کنیم.»

این مقاله در مجله Science منتشر شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × 2 =

آخرین اخبار
آخرین مقالات
لینک های مفید