جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

گرما بی‌سابقه در سردترین جای زمین

گرما
گرما

گرما بی‌سابقه در سردترین جای زمین بر اساس مطالعه‌ای که ماه گذشته منتشر شد، سردترین منطقه جهان در سال گذشته میلادی (۲۰۲۲) شدیدترین موج گرمای خود را تجربه کرده است.

گرما

گرما
گرما

به گزارش آماج : طبق یافته‌های این مطالعه در مارس سال گذشته میلادی درجه حرارت در شرق «جنوبگان» حدود ۳۹ درجه سانتیگراد بالاتر از میانگین ماهانه افزایش یافت.

جنوبگان، قاره‌ای در قطب جنوب و سردترین جای زمین است و کمابیش همه سطح آن با یخ پوشیده شده‌ است.

در تاریخ ۱۸ مارس یعنی در گرم‌ترین روز موج گرما، دما به ۱۰- درجه سانتیگراد افزایش یافت که کاملاً با میانگین ۵۴- درجه سانتیگراد در ماه مارس تضاد داشت.

در همین حال کارشناسان دریافتند که موج گرما ناشی از الگوهای گردش هوای غیرعادی در نزدیکی استرالیا است.

یکی از نویسندگان این مطالعه در این باره گفت: تنها در چهار روز، توده‌ای از هوای گرم از جنوب استرالیا توانست به سمت شرق جنوبگان حرکت کند و احتمالاً اولین باری است که حداقل به این سرعت اتفاق می‌افتد.

بر اساس این مطالعه، موج گرما اندکی پس از ثبت رکورد کمترین یخ موجود در دریا در فوریه سال گذشته میلادی رخ داده است.

با این حال، ناهنجاری های دمای سطح دریا در اقیانوس منجمد جنوبی تأثیر حداقلی بر بزرگی موج گرما داشته است.

در فوریه سال جاری میلادی (۲۰۲۳) به دلیل افزایش دمای جهانی، حداقل یخ دریا، به پایین ترین حد خود رسید. حداقل یخ دریا امسال ۲۰ درصد کمتر از میانگین ۴۰ سال گذشته بوده است.

به گفته نویسندگان این مطالعه، افزایش دفعات چنین رویدادهایی طی ۵۰ یا حتی ۱۰۰ سال آینده ممکن است باعث ایجاد برخی از اثراتی شود که شاید تا به حال به آن فکر نکرده‌ایم.

دمای زمین از زمان شروع عصر صنعتی تاکنون ۱.۱ درجه گرمتر شده و اگر کشورها به شدت از تصاعد گازهای گلخانه‌ای کم نکنند، روند گرمایش ادامه خواهد یافت.

دانشمندان مدت‌هاست هشدار داده‌اند که تغییرات آب و هوایی ناشی از انتشار گازهای گلخانه‌ای که عمدتا خود ناشی از سوختن سوخت‌های فسیلی است، توالی موج‌های گرما را بیشتر، شدید و کشنده‌تر می‌کند. این دانشمندان سال‌هاست که می‌گویند دولت‌ها باید برای کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای اقدامات جدی انجام دهند.

انتشار گازهای گلخانه‌ای به دلیل فعالیت‌های مختلف انسانی از جمله احتراق سوخت‌های فسیلی، جنگل‌زدایی، استفاده از کودهای شیمیایی در کشاورزی و … در حال افزایش است. در همین حال، داده‌های کارشناسان اروپایی نشان می‌دهد که میانگین سالانه جهانی غلظت دی اکسید کربن و متان در جو در حال افزایش است.

در همین حال، رصدخانه تغییرات اقلیمیِ اروپایی «کوپرنیک» اعلام کرد: گرمای ماه اوت هم در تابستان امسال رکورد زد و ماه گذشته میلادی، گرمترین اوتِ ثبت شده در تاریخ هواشناسی جهان بوده است.

این در حالیست که دو ماه قبل از آن نیز گرم‌ترین ماه‌های «ژوئن» و «ژوئیه» در جهان ثبت شد و این سومین ماه متوالی در سال جاری است که چنین رکوردی به ثبت رسیده است.

گرمای هوا در ماه اوت باعث شده است در نیمکره شمالی کره زمین، گرم‌ترین تابستان از سال ۱۹۴۰ که ثبت داده‌ها آغاز شد، رقم بخورد.

در عین حال ماه ژوئیه در تابستان امسال کماکان رکورددار گرم‌ترین ماه ثبت شده بوده است.

بنابر تخمین‌های موجود، هوا در ماه اوت امسال حدود ۱.۵ درجه سلسیوس گرم‌تر از میانگین پیش‌ از صنعتی شدن برای دوره سال‌های ۱۸۵۰ تا ۱۹۰۰ میلادی بوده است.

به گفته کارشناسان، تلاش‌های پیگیرانه برای محدود کردن افزایش دمای جهانی به ۱.۵ درجه سانتیگراد، یکی از تعهدات اصلی توافقنامه بین‌المللی تغییرات آب و هوایی پاریس بود که از سوی ۱۹۶ کشور در سال ۲۰۱۵ تصویب شد.

در اروپا، ماه اوت در بخش‌های بزرگی از اروپای مرکزی و اسکاندیناوی مرطوب‌تر از حد معمول بود که منجر به وقوع سیل شد در حالی که فرانسه، یونان، ایتالیا و پرتغال شاهد خشکسالی‌هایی بودند که منجر به آتش‌سوزی‌های جنگلی شد.

بنابر گزارش این موسسه، همچنین دمای بسیار بالاتر از میانگین در استرالیا، چندین کشور آمریکای جنوبی و در اطراف قسمت‌های مختلف قطب جنوب در ماه اوت ثبت شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

12 − یک =

آخرین اخبار
آخرین مقالات
لینک های مفید