جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

کرونا فراموش شده اما تمام نشده است/ افزایش ابتلا به آنفلوآنزا

دبیر کمیته علمی کشوری کرونا با بیان اینکه کرونا فراموش شده اما هنوز وجود دارد و تمام نشده است، از روند رو به افزایش ابتلا به آنفلوآنزا در کشور خبر داد.

به گزارش آماج از وزارت بهداشت، حمیدرضا جماعتی روز دوشنبه با اشاره به برگزاری نخستین جلسه کمیته علمی کشوری کرونا در فصل پاییز و ارائه گزارشی از آخرین وضعیت کرونا و سویه های در گردش آن در جهان و ایران و همچنین شیوع ویروس آنفلوآنزا، گفت: بر اساس گزارش ها، میزان مرگ و میر ناشی از کرونا به رغم افزایش آمار مبتلایان و بستری ها در بیشتر کشورها رو به کاهش بوده است.

وی افزود: میزان ابتلا به آنفلوآنزا و نوع H۱ و H۳ در ایران طی هفته های اخیر رو به افزایش بوده است که باعث ایجاد نگرانی هایی شده چراکه میزان بستری بیماران مبتلا به آنفلوآنزا نیز رو به افزایش و علائم آن، مشابه کروناست که باید پس از تشخیص قطعی آنفلوآنزا، کرونا و یا ویروس RSV درمان بیماران انجام شود.

وی تصریح کرد: در هفته های اخیر میزان ابتلا به آنفلوآنزا بر اساس گزارش های مختلف نسبت به کرونا در برخی مناطق کشور بیشتر بوده بنابراین باید افراد پرخطر، سالمندان، بیماران مبتلا به بیماری های زمینه ای مانند دیابت، کلیوی، قلبی مزمن، مبتلایان به سرطان و افراد دارای ضعف سیستم ایمنی تحت نظر پزشک معالج و همچنین کادر بهداشتی و درمانی نیز واکسن آنفلوآنزا را تزریق کنند.

جماعتی با اشاره آخرین زیرسویه های کرونا در جهان، گفت: در ماه های قبل، زیرسویه Eric یا EG.۵ در اکثر کشورها در حال گردش بود که به تدریج در حال کاهش و جایگزین شدن زیرسویه BA.۲.۸۶ یا Pirola با آن است که سرایت زایی بالایی دارد اما از نظر میزان مرگ و میر تغییرات زیادی ندارد.

وی با بیان اینکه واکسن های تک ظرفیتی و چندظرفیتی خارجی بر اساس زیرسویه XBB ساخته شده بود، گفت: باتوجه به تنوع زیرسویه های جدید، بنظر نمی رسد که واکسن هایی که بر اساس زیرسویه XBB در دنیا ساخته شده، اثرات و کارایی بالایی داشته باشد.

کرونا یا آنفولانزا؟
کرونا یا آنفولانزا؟

دبیر کمیته علمی کشوری کرونا تاکید کرد: در شرایط کنونی باید استفاده از داروی «پکسلووید» در دستور کار قرار گیرد البته نیاز است سازمان غذا و دارو، این دارو را وارد فهرست دارویی کشور کند تا بر اساس پروتکل های کشوری به بیماران نیازمند ارائه شود چون می تواند تا ۸۰ درصد از پیشرفت بیماری و مرگ و میر، جلوگیری کند.

وی با تاکید بر اینکه افرادی که سیستم ایمنی ضعیف، دیابت، بیماری های مزمن، قلبی، تنفسی و کلیوی دارند و ۶ ماه از آخرین تاریخ تزریق واکسن شان گذشته بهتر است در اماکن و محافل شلوغ از ماسک، استفاده کنند، افزود: همچنین برای نیروهای حوزه درمان و بیمارستان ها به ویژه کارکنان بخش های تنفسی و عفونی، لازم است حتما از ماسک استفاده شود. همچنین در صورت امکان بهتر است در بیمارستان های دانشگاهی و بزرگ از تست های سریع برای کمک به تشخیص کرونا، استفاده شود.

جماعتی با اشاره به اختصاص چندین دستگاه NGS به کشورمان در دوران همه گیری کرونا، گفت: این دستگاه ها برای رصد و ردیابی ویروس های تنفسی و زیرسویه های در حال گردش و جدید کرونا در کشورمان مورد استفاده قرار می گیرد که نیاز است لایسنس این دستگاه ها اخذ شود که امیدواریم توسط وزارت بهداشت و معاونت بهداشت این وزارتخانه انجام شود تا در ردیابی ویروس ها، مشکلی در سطح کشور نداشته باشیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

18 − دوازده =

آخرین اخبار
آخرین مقالات
لینک های مفید