جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

طرح‌های اجتماعی صندوق بازنشستگی کشوری

برای نخستین‌بار از زمان عضویت در ایسا به‌عنوان «تجربه‌های موفق ۲۰۲۱ ایسا» صورت گرفت:
دو طرح اجتماعی ارائه‌شده از سوی صندوق بازنشستگی کشوری به اتحادیه بین‌المللی تامین اجتماعی (ISSA)، مورد تایید قرار گرفت و در رویداد بین‌المللی «انجمن تامین اجتماعی منطقه آسیا و اقیانوسیه» این اتحادیه جهانی به‌عنوان طرح‌های برگزیده، ارائه شد.
به گزارش اداره‌کل روابط عمومی و امور بین‌الملل صندوق بازنشستگی کشوری، در تاریخ ۲۲ تا ۲۴ فوریه ۲۰۲۲ (سوم تا پنجم اسفندماه جاری) «رویداد بین‌المللی انجمن تامین اجتماعی منطقه آسیا و اقیانوسیه»، وابسته به اتحادیه بین‌المللی تامین اجتماعی (ISSA)، به صورت مجازی برگزار شد.
بررسی چالش‌های سازمان‌های بیمه‌های اجتماعی در منطقه آسیا و اقیانوسیه، ارائه نوآوری‌های موجود در سازمان‌های بیمه‌‌ای و راهبردهای آن‌ها، ارائه گزارش عملکرد ISSA در حوزه اولویت‌های بیمه‌‌ای در منطقه و معرفی برگزیدگان رویداد رقابتی «جایزه تجربه موفق سال ۲۰۲۱ ایسا در منطقه آسیا و اقیانوسیه» از مهمترین اهداف برگزاری این رویداد بین‌المللی بود.
اتحادیه بین‌المللی تامین اجتماعی (ISSA) هر سه‌سال یک‌بار با هدف به‌رسمیت شناختن بین‌المللی عملکردها و دستاوردهای‌‌ سازمان‌های بیمه‌های اجتماعی، شناسایی تجربه‌های موفق در سازمان‌های عضو، مشارکت در بهبود‌‌‌‌ بیمه‌های اجتماعی در منطقه و در سطح بین‌الملل و اشتراک‌گذاری و ارائه آنها در سمینارهای تخصصی بین‌المللی خود به‌صورت منطقه‌ای، اقدام به برگزاری رویداد رقابتی تجربه موفق ایسا می‌کند که امسال نیز این رویداد رقابتی را با عنوان «جایزه تجربه موفق سال ۲۰۲۱ اتحادیه بین‌المللی تامین اجتماعی (ISSA) در منطقه آسیا و اقیانوسیه» برگزار کرد.
برهمین اساس، صندوق بازنشستگی کشوری شهریورماه امسال برای نخستین بار در طول مدت عضویت در این سازمان‌‌ بین‌المللی، اقدام به ارسال دو طرح اجتماعی عملیاتی‌شده در یکسال اخیر به‌عنوان «فعالیت‌های نوآورانه در حوزه‌های اجتماعی، سلامت و کمک به بهبود کیفیت زندگی بازنشستگان» کرد.
طرح‌های اجتماعی این صندوق با عناوین «استقرار مرکز یکپارچه و دوطرفه ارتباط با ذینفعان صندوق بازنشستگی کشوری (SRM)» و «بهره‌برداری از استارتاپ‌ها در بهبود کیفیت زندگی بازنشستگان» از میان ۱۶۸ طرح ورودی به دبیرخانه ایسا (۲۹ سازمان از ۱۹ کشور در منطقه) مورد تایید نهایی هیات داوران بین‌المللی ایسا قرار گرفت.
حمیدرضا رضوانی، مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی و تعالی سازمانی صندوق بازنشستگی کشوری، نیز در دومین روز برگزاری این رویداد بین‌المللی (چهارم اسفندماه)، یکی از طرح‌های ارسالی منتخب صندوق با عنوان «بهره‌برداری از استارتاپ‌ها در بهبود کیفیت زندگی بازنشستگان» را در پنل «پرورش نوآوری در صندوق‌های بیمه‌های اجتماعی» به شکل مجازی ارائه کرد.
رضوانی در توضیحات خود عنوان کرد: صندوق بازنشستگی کشوری با توجه به تغییرات جمعیتی جامعه ایران و همچنین پاندمی کرونا و ریسک‌پذیر بودن جامعه مخاطب، لزوم ایجاد بستر قابل دسترسی و برخط کردن خدمات و تسهیلات یکپارچه و همچنین توانمندسازی بازنشستگان و سالمندان به‌وسیله استارت‌آپ‌ها و شرکت‌های دانش‌بنیان و نوآور از طریق سرمایه‌گذاری، منتورشیپ و سایر امکانات؛ اقدام به راه‌اندازی مرکز نوآوری صبا کرده است.
وی با اشاره به جامعه مخاطب روبه‌رشد صندوق بازنشستگی کشوری و نیازهای فراوان این مخاطبان در حوزه‌های اجتماعی، اقتصادی، بهداشتی گفت: «با توجه به این نیازها، طراحی محصولات، خدمات و ارائه راهکارهای اقتصادی و استارتاپی سفارشی‌سازی‌شده یک نیاز اساسی تلقی می‌شود. لذا در همین راستا، صندوق بازنشستگی کشوری با دو هدف ارتقای وضعیت موجود از طریق رفع نیازهای ذینفعان، کمک به توسعه کسب‌وکارهای نوپا و نوآور و سرمایه‌گذاری بر روی تیم‌های استارتاپی و نوآور در حوزه خدمت ویژه سالمندان و بازنشستگان اقدام به راه‌اندازی «مرکز نوآوری صبا» کرده است».
مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی و تعالی سازمانی صندوق بازنشستگی کشوری با بیان اینکه «مرکز نوآوری صبا، یکی از معدود مراکز نوآوری اجتماعی ایران است که با رویکرد ارتقای کیفیت زندگی بازنشستگان و سالمندان بر خلاقیت و نوآوری تیم‌های استارت‌آپی و نوآور تمرکز دارد»، افزود: «هدف این مرکز، ارائه سرویس‌هایی نظیر خدمات در راستای سلامت، سرگرمی و ارتقای زیست اجتماعی به جامعه هدف صندوق بازنشستگی کشوری به‌عنوان بستری تسهیل گر برای ارائه خدمات نوآورانه در حوزه بازنشستگان است تا این افراد بتوانند ضمن استفاده از دستاوردها و خدمات خلاقانه از کیفیت زندگی بهتری بهره‌مند شوند».
شایان ذکر است که در این رویداد، «سازمان تامین اجتماعی حوزه سلامت» کشور اندونزی به‌عنوان برنده ممتاز طرح رقابتی «تجربه موفق سال ۲۰۲۱ اتحادیه بین‌المللی تامین اجتماعی (ISSA) برای منطقه آسیا و اقیانوسیه» انتخاب شد و جایزه اصلی طرح رقابتی را دریافت کرد. سایر طرح‌های منتخب (از جمله دو طرح ارائه‌شده از سوی صندوق بازنشستگی کشوری) موفق به گواهینامه شایستگی و همچنین تاییدیه‌های طرح تجربه‌های موفق ایسا شدند.
با توجه به بحران پاندمی کووید-۱۹و مشکلات سازماندهی رویدادهای حضوری، جوایز و گواهینامه‌های آن در رویداد بین‌المللی مجازی «انجمن تامین اجتماعی منطقه آسیا و اقیانوسیه» از سوی این سازمان ارائه شد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × 1 =

آخرین اخبار
آخرین مقالات
لینک های مفید