جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

کُندی اینترنت و نبود گردشگر، بازار صنایع دستی اصفهان را کساد کرده است

معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان اصفهان گفت: از اول مهر امسال بدلیل شرایط ناشی از ناآرامی‌ها، کُندی اینترنت و نبود گردشگر، با معضل بزرگی در بازار فروش محصولات صنایع دستی استان روبه‌رو شده‌ایم.

به گزارش آماج، نورالله عبدللهی افزود: بسته شدن فضای مجازی تاثیر زیادی بر فروش صنایع دستی گذاشته است زیرا اکثر فعالان این عرصه چه کسانی که فروشگاه دارند و چه کسانی که در قالب مشاغل خانگی فعالیت می‌کنند، بدلیل کُند شدن سایت‌های اینترنتی و بسته شدن پلتفرم‌های فضای مجازی، با مشکل فرش محصولات خود مواجه شدند.

وی خاطرنشان کرد: فروش صنایع دستی در دوران کرونا از نصف هم کمتر شد اما پس از پشت سر گذاشتن دوران همه‌گیری کرونا، شرایط برای هنرمندان این عرصه تا حدی امیدوارکننده بود که دوباره با توجه به شرایط پیش آمده، به سر خانه اول برگشتیم.

عبداللهی با بیان اینکه هنوز برآوردی از میزان خسارت‌ وارد شده در سه ماهه اخیر برآورد نشده است، گفت: در زمان حاضر وضعیت صنایع دستی اصفهان مطلوب نیست زیرا رابطه صنایع دستی و گردشگری مثل ماهی و آب است و وقتی گردشگری در کار نباشد، بطور قطع فروش صنایع دستی هم با مشکل مواجه می شود.

وی افزود: بررسی‌های میدانی نشان می‌دهد که از نوروز ۱۴۰۰ بعد از همه‌گیری کرونا، روند صادرات و فروش صنایع دستی شرایط بهتری یافته اما بسته شدن فضای مجازی و نبود گردشگر، دوباره مشکلات هنرمندان صنایع دستی را تشدید کرده است.

معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اصفهان یادآور شد: هر روز هنرمندانی که بدلیل شرایط پیش آمده، دچار بحران شده‌اند، به ما مراجعه می کنند.

عبداللهی افزود: وام‌هایی که برای حمایت در این شرایط به هنرمندان اختصاص داده می‌شود بدلیل نبود بازار فروش نیز دردی از دردهای آنها را درمان نمی‌کند.

وی گفت: مشکلات هنرمندان صنایع دستی زیاد است و گرفتن وام برای آنها مثل یک مُسکن است و مشکلی از بار مشکلات آنها حل نمی‌کند.

به گزارش آماج، اصفهان بعد از جیپور هند، عنوان دومین شهر جهانی صنای دستی را در دنیا دارد.

از ۶۰۲ رشته صنایع دستی شناسایی شده در دنیا ۲۹۹ مورد مربوط به ایران و از این تعداد ۱۹۸ رشته مربوط به استان تاریخی و هنرپرور اصفهان است.

تاکنون ۹۰ هزار نفر در این بخش ساماندهی شده‌اند.

استان اصفهان از لحاظ حجم ۶۰ درصد تولید صنایع دستی کشور را به خود اختصاص داده که از جمله این رشته‌ها زری دوزی، قلمکاری، ترمه و نقره کاری، تذهیب و تحریر انواع کتاب، قطعات نگارگری و نقاشی است و در خاتم کاری، میناکاری، مُنبت و قلمزنی روی انواع فلزات، شهرت جهانی دارد.

امروزه از ۱۹۶ محصول صنایع دستی ایران حدود ۳۵ هنر، بیشتر باقی نمانده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

15 + 13 =

آخرین اخبار
آخرین مقالات
لینک های مفید