جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

پشه در خانه و 9 ترفند ساده برای خلاصی در خانه

پشه
پشه

پشه در خانه و 9 ترفند ساده برای خلاصی در خانه :  بیشتر ما از اسپری‌ها، کویل‌ها یا مایعات دافع حشرات برای خلاصی از پشه‌ در خانه استفاده می‌کنیم. متاسفانه، بیشتر این‌ محصولات حاوی مواد شیمیایی هستند و ممکن است باعث مشکلات تنفسی شوند. به‌همین دلیل در زمان سمپاشی حشرات موذی و همچنین سمپاشی کنه تاکید می‌شود که نکات ایمنی کاملا رعایت شود.

پشه

پشه
پشه

به گزارش آماج : علاوه‌بر بیماری‌های جدی که پشه‌ها منتشر می‌کنند، مانند مالاریا، تب دنگی و تب زرد، خارش پوست ناشی از نیش پشه‌ها و صدای آن‌ها به‌ویژه به‌هنگام خواب بسیار آزاردهنده است. اگر می‌خواهید بدون استفاده از مواد شیمیایی از شر پشه‌ها در خانه خلاص شوید، تا انتهای مطلب با ما همراه باشید.

در نظر داشته باشید که نظافت خانه می‌تواند از تجمع حشرات و تخم‌ریزی آن‌ها در خانه جلوگیری کند. چنانچه به‌علت مشغله‌های کاری و امور روزمره فرصت کافی برای نظافت خانه ندارید، می‌توانید از طریق ثبت سفارش نظافت منزل و همچنین خدمات نظافت راه‌پله و مشاعات ساختمان از مهارت و تجربه نظافتچی کاربلد آقا و خانم شرکت آچاره بهره ببرید.

پشه خانگی چیست؟

به گفته دانشمندان، موجودات بسیار ناخوشایندی هستند که با نام مگس های خانگی شناخته می شود، این گونه مگس ها شناخته شده اند تا انسان ها و زندگی روزمره آن ها را به هم بزنند و همچنین به طور معمول در مزارع پرورش مرغ، دامداری، مراتع و غیره یافت می شوند. پشه های خانگی، بلای جان انسان ها هستند و همچنین حامل بیماری های مختلف هستند چون می توانند ارگانیسم ها را حمل کنند که می توانند شما را با چندین بیماری آلوده کنند. در خانه ها، آن ها فعالیت های مردم و زندگی روزمره و در مزارع، فعالیت های کشاورزی را مختل می کنند؛ در هر کجا که هستند، آن ها موظف به ایجاد مزاحمت و بیماری در مردم هستند

این حشرات اولین بار در آسیا مرکزی دیده شد، پشه ها می توانند در تمام شرایط، دما، زمین ها و غیره زنده بمانند. متوجه می شوید که پشه ها در شهرها و مناطق کشور، مناطق سرد و گرم، مناطق مرتفع و پایین، پرواز می کنند. دلیل این کار این است که پشه های خانگی در مدفوع حیوانات، آب جمع شده و زباله، که تقریبا همه جا پیدا می شود، وجود دارد.

پشه
پشه

چرا پشه های خانگی مضر هستند ؟

می توانند روی پوست بنشینند و این پاتوژن های خود را با استفاده ازدهان، مدفوع، و دیگر بخش های بدن که در تماس با گیاه و ضایعات حیوانی رخ می دهند، منتقل کنند. آن ها حتی می توانند روی غذا بنشینند تا پاتوژن های بیماری زا را روی آن منتقل کنند این غذا بعدا توسط شما مصرف خواهد شد و موجب بیماری می شود

کلامیدیا، استرپتوکوک، اشریشیا، کمپیلوباکتر،شیگلا، سالمونلا پاتوژن های بسیار شایع هستند که چنانچه در این بخش اشاره شده است ممکن است باعث بیماری های مختلفی نظیر اسهال، مسمومیت غذایی، تب حصبه، اسهال خونی، سیاه زخم و کرم های انگلی شوند. این مشکل جدی در مناطقی با فاضلاب و لوله کشی ضعیف، مناطق نزدیک کشتارگاه ها، مناطق نزدیک به ماهی آزاد و یا دیگر بازارهای مواد غذایی و غیره است و این امر مستلزم کنترل موثر پشه های خانگی به خصوص در داخل و اطراف خانه است. کنترل به معنی کشتن مگس ها، لارو آن ها و به پایان رساندن وجود آن ها به گونه ای است که بر نگردند.

نکات کلیدی

  • اگر در محل زندگی‌تان آب راکد و ساکن وجود دارد سعی کنید از شر آن خلاص شوید؛ زیرا آب ساکن محل تخم‌گذاری پشه‌ها است.
  • روغن اسطوخودوس و روغن درخت چای، در دفع پشه‌ها موثر هستند.
  • یک ترفند طبیعی که پشه را از خانه دور می ‌کند، استفاده از الکل است.

 

روش‌های خلاصی از پشه در خانه

روش های دفع پشه متعدد است که شامل استفاده از مواد شیمیایی و استفاده از توری‌ است. اما هریک از این روش‌ها گذشته از صرف هزینه، معایبی هم دارند. در این مطلب قصد داریم چند روش طبیعی برای از بین بردن پشه در خانه را معرفی کنیم تا شما بتوانید با خیالی آسوده از این مواد استفاده کنید و نگران کودکان و حیوانات خانگی خود نباشید.

1. استفاده از کافور
احتمالاً با کافور به‌عنوان یک روش قدیمی برای خلاصي از پشه در خانه آشنا هستید. بوی تند کافور باعث دفع پشه‌ها می‌شود. کافور به دو طریق برای دفع پشه کارآمد است، در ادامه به معرفی این دو روش می‌پردازیم:

روش اول: همه درها را ببندید و کافور را روشن کنید. احتمالاً بعد از حدود 30 دقیقه متوجه خواهید شد که دیگر پشه‌ای وجود ندارد.

روش دوم: در روش بعدی می‌توانید قرص‌های کافور را برای از بین بردن پشه‌ها خریداری کنید. یک قرص را در یک کاسه آب قرار دهید و هر چند روز یکبار آن را تعویض کنید. بوی کافور باعث دور شدن پشه می‌شود.

2. استفاده از پودر قهوه
یکی از روش‌ های خلاصی از پشه در خانه استفاده از پودر قهوه است. این ترفند دفع پشه به‌راحتی قابل اجرا است! اگر مشکل آب راکد در خانه خود دارید، آسیاب قهوه یک راه‌حل عالی است. آب راکد پشه‌ها را جذب می‌کند، بنابراین تنها کاری که باید انجام دهید این است که آسیاب قهوه را روی آن بیندازید.

تخم‌های پشه در اثر کمبود اکسیژن به بالا می‌آیند و می‌میرند. تفاله‌های قهوه نه تنها پشه‌های موجود را دفع می‌کند، بلکه بسیاری از موجودات دردسرساز دیگر را نیز دفع می‌کند.

3. میخک و لیموهای خردشده
پشه‌ها از عطر میخک و مرکبات متنفر هستند و می‌توان از این موضوع نهایت استفاده را برد و برای خلاصی از پشه در خانه از میخک و لیمو استفاده کرد؛ بنابراین، یک لیمو را از وسط نصف کنید و میخک را در هر دو قسمت لیمو قرار دهید. بشقاب‌هایی از این لیموهای دم‌کرده با میخک را در اطراف خانه نگه دارید تا پشه‌ها را از بین ببرید. این یکی از موثرترین درمان‌های خانگی برای پشه‌ها است و برای استفاده در داخل خانه هم طبیعی و هم بی‌خطر است.

پشه‌
پشه‌

4. اسپری سیر روشی برای خلاصی از پشه در خانه
پشه‌ها از سیر اجتناب می‌کنند؛ زیرا حاوی گوگرد است که از آن بیزارند. کافی است چند حبه سیر را له کنید و در آب بجوشانید تا مخلوطی ایجاد شود. سپس، با استفاده از یک بطری اسپری، محلول را در اطراف اتاق، گاراژ و غیره بریزید تا پشه‌ها را بکشید.

محلول‌های مبتنی بر سیر فورا پشه‌ها را از بین می‌برند. و از آنجایی که بوی آن باقی نمی‌ماند، لازم نیست نگران بدبو شدن خانه خود باشید و به‌راحتی می‌توانید از این روش خلاصی از پشه در خانه بهره ببرید.

5. روغن اسطوخودوس و درخت چای
روغن اسطوخودوس و روغن درخت چای، در دفع پشه‌ها موثر هستند. پشه‌ها از عطر این روغن‌های گیاهی متنفرند، پس از آن بهره ببرید! روغن اسطوخودوس را در سراسر خانه و حتی روی لباس‌هایتان اسپری کنید تا پشه‌ها را از خود دور کنید.

نکته: برای جلوگیری از نیش زدن، می‌توانید آن را روی بدن خود نیز بمالید! همچنین استفاده چند قطره روغن اسطوخودوس نیز ممکن است موجب تسکین نیش پشه شود.

6. استفاده از گیاهانی مانند ریحان، بادرنجبویه
ریحان چیزی بیش از یک گیاه برای آشپزی است. از آنجایی که برگ‌های این گیاه برای حشرات سمی است، لارو پشه‌هایی که آنها را می‌خورند زود می‌میرند! اما چگونه می توان از این گیاهان برای دور نگه داشتن پشه‌ها استفاده کرد؟ شما می‌توانید به‌سادگی با کاشت یک یا دو گیاه ریحان در ورودی خانه خود از شر پشه خلاص شوید. علاوه‌بر این، می‌توانید از برگ‌های ریحان برای تهیه اسپری دافع پشه استفاده کنید!

سیترونلا و علف لیمو به‌طور گسترده‌ای به‌عنوان دافع حشرات طبیعی استفاده می‌شوند. هر دو شامل ترکیب سیترونلا هستند که به پنهان کردن بوی دی‌اکسید‌کربن و اسید‌ لاکتیک که پشه‌ها برای یافتن طعمه خود استفاده می‌کنند، کمک می‌کند. از این درمان‌ خانگی برای از بین بردن پشه‌ها برای خانه ای بدون پشه استفاده کنید.

7. خلاصی از پشه در خانه با سرکه سیب
استفاده از سرکه سیب یک روش طبیعی برای از بین بردن پشه در خانه می‌باشد. چگونه می‌توان با استفاده از سرکه سیب از شر پشه‌ها در خانه خلاص شد؟ به‌سادگی! به نسبت مساوی سرکه سیب و فندق جادوگر را در یک کاسه کوچک مخلوط کنید.

سپس برای عطر، مقداری اسانس اضافه کنید. در صورت امکان از یک اسانس با ویژگی ضدپشه مانند اکالیپتوس یا سیترونلا استفاده کنید. یک بطری اسپری را تا نیمه از مخلوط پر کنید. قبل از هر اسپری، آن را خوب تکان دهید.

8. از شر آب راکد خلاص شوید
پیشگیری بهتر از درمان است. اگر می‌خواهید گزیده شدن توسط پشه‌ها را متوقف کنید، باید از تکثیر حشرات در داخل و اطراف خانه خود جلوگیری کنید. پشه‌ها ترجیح می‌دهند تخم‌های خود را در آب راکد بگذارند.

بهتر است برای خلاصی از پشه در خانه از شر هر گونه آب راکد در داخل یا نزدیک ملک خود خلاص شوید. به‌عنوان مثال، گیاهان گلدانی قدیمی در بالکن بدون زهکشی خوب تمایل به جمع‌آوری آب باران دارند، که در نهایت به‌عنوان یک مکان امن برای پرورش پشه تبدیل می‌شوند.

9. استفاده از الکل
یک ترفند طبیعی که پشه را از خانه دور می ‌کند، استفاده از الکل است. آیا نمی‌دانید چگونه پشه‌ها را در خانه با استفاده از الکل دفع کنید؟ فقط کافی است مقداری از الکل را در یک ظرف بریزید. پشه‌ها از بوی الکل نفرت دارند؛ بنابراین این استراتژی آن‌ها را از خانه شما دور می‌کند.

سخن پایانی

اگرچه پشه‌ها عنصر مهمی از اکوسیستم ما هستند، اما ما مجبور نیستیم اجازه دهیم که از ما تغذیه کنند؛ بنابراین، چند مورد از این نکات و ترفندهای طبیعی، آزمایش‌شده و قابل اعتماد در مورد چگونگی خلاصی از پشه در خانه را امتحان کنید. امیدواریم شگرد دور کردن پشه از خانه به طور طبیعی برای شما مفید بوده باشد.

300 9

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × یک =

آخرین اخبار
آخرین مقالات
لینک های مفید