جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

تلاش محققان ایرانی برای کاهش مقاومت آنتی بیوتیکی در بیماران ریوی

مقایسه سیتوکین‌های تولید شده در بیماران مبتلا به فیبروز سیستیک و عوامل میکروبی جدا شده از ریه مبتلایان عنوان رساله دکتری یکی از محققان ایرانی است، وی در این تحقیق روش های کاهش مقاومت آنتی بیوتیک در بیماران ریوی را مورد بررسی قرار داده است.

به گزارش آماج، علم پزشکی تنها به درمان و کشف راه‌های معالجه بهتر بیماران ختم نمی‌شود و در این راه محققان رشته‌های دیگر تلاش می‌کنند تا راه را برای پزشکان هموارتر کنند. علم زیست‌شناسی یکی از همین علوم است که محققان آن برای یافتن راه‌های بهتر و کم خطرتر درمان بیماران تحقیقات گسترده‌ای دارند و صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران کشور نیز در همین راستا، از این طرح‌ها حمایت می‌کند.

مقایسه سیتوکین‌های تولید شده در بیماران مبتلا به فیبروز سیستیک و عوامل میکروبی جدا شده از ریه مبتلایان عنوان رساله دکتری مهتاب قربان موحد است که با راهنمایی احیا عبدی عالی توانسته آن را انجام دهد و در این راه از حمایت صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران کشور(INSF) نیز برخوردار شده است.

وی کارشناسی ارشد زیست‌شناسی – میکروبیولوژی از دانشگاه شهید بهشتی و کارشناسی زیست‌شناسی سلولی و مولکولی – میکروبیولوژی از دانشگاه مراغه دارد و مدرک دکتری خود را از دانشگاه الزهرا (س) دریافت کرده است.

براساس گزارش صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران کشور، قربان موحد درمورد چالش‌های موجود در انجام این طرح گفت: نمونه‌گیری در این تحقیق و هزینه‌های بالای انجام آن، از چالش‌های موجود در این طرح بود. سعی کردیم در زمان نمونه‌گیری، افراد تمامی شرایط لازم برای اجرای طرح را داشته باشند اما باز هم گرفتن نمونه از بیماران سخت بود و البته حمایت‌های صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران کشور هم جوابگوی هزینه‌های بالای این کار نبود اما به هر ترتیب توانستیم این کار را به انجام برسانیم.

وی افزود: ۹ دی ماه سال ۹۸ طرح را در قالب رساله دکتری به سامانه صندوق مایت از پژوهشگران و فناوران کشور ارسال کردم و فرایند ارزیابی و داوری و تصویب و عقد قرارداد تا ۲۰ خرداد ماه ۹۹ طول کشید و توانستم پس از آن و با راهنمایی استادم احیا عبدی عالی طرح را به پایان برسانم.

این محقق درباره جزییات طرح توضیح داد: بیماری فیبروز سیستیک یک بیماری مزمن ریوی و ژنتیکی با وراثت اتوزومی مغلوب است که اولین بار در قفقاز شمالی شناخته شد. این بیماری امروزه حدود ۳۰ هزار کودک و نوجوان را در آمریکا درگیر کرده است. مشکلات ریوی، عامل اصلی مرگ و میر در این بیماران است، بنابراین کمک به از بین بردن روش‌های انتقال این بیماری، ممکن است باعث کاهش پیشرفت بیماری، بهبود کیفیت زندگی و بهبود نقص‌های تنفسی شود.

قربان موحد خاطرنشان کرد: در سال‌های اخیر به دلیل مشکلات موجود در درمان آنتی بیوتیکی از جمله انتشار محدود و ناکارآمد آنتی بیوتیک در ریه و ایجاد مقاومت چندگانه در باکتری‌های موجود در بیماران، تمرکز اصلی روی پاسخ‌های التهابی و هدف قرار دادن این پاسخ‌ها است، بنابراین سیتوکین‌های التهابی به عنوان عامل اصلی تخریب ریوی مطرح شده‌اند که منجر به افزایش عفونت‌های ریوی، مزمن شدن بیماری و مرگ و میر بالا در این بیماران می‌شود. به همین دلیل یافتن هرگونه روش درمانی که هدفش کم کردن و یا حذف پاسخ‌های پیش التهابی باشد، اهمیت ویژه‌ای دارد.

وی ادامه داد: می‌توان با یافتن ارتباط بین پاسخ‌های ایمنی در افراد آلوده و عفونت‌های میکروبی مختلف، الگوی مناسبی برای درمان این بیماران پیدا کرد و به درمان مؤثرتری دست یافت.

این پژوهشگر تصریح کرد: این طرح به دنبال دست‌یابی به ارتباط بین سیتوکین و میکروارگانیسم آلوده‌کننده فرد بیمار بود تا از این طریق سیتوکین‌های التهابی را هدف قرار داده و با استفاده از داروهای ضد التهابی به کاهش مقاومت آنتی بیوتیکی و کاهش مشکلات ریوی دست پیدا کرد. با این کار روند درمان بهتر و مؤثرتری برای بیماران وجود دارد و طول عمر بیماران نیز افزایش پیدا می‌کند.

لینک نوشته:دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

18 + 16 =

آخرین اخبار
آخرین مقالات
لینک های مفید