جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

شیر گاو برای کودک از چه سنی مناسب است؟

شیر گاو خواص و مزایای بسیاری برای سلامت بدن به همراه دارد، اما برای برخی از والدین سوال است که آیا شیر گاو برای کودکان نوپا و نوزادان هم مفید است؟

به گزارش آماج، خوردن شیر گاو در کودکان از رده سنی مشخصی باید آغاز شود. گاهی این سوال در ذهن پیش می آید که آیا شیرگاو پرچرب و یا کم چرب می‌تواند برای کودک ایجاد حساسیت کند و یا اینکه جایگزینی برای شیر مادر باشد یا نه؟

شیر گاو برای رژیم غذایی کودک در حال رشد عالی است. در حالی که برخی والدین از شیر به عنوان یک ماده برای تهیه غذا برای شیرخوار استفاده می کنند برخی دیگر به ویژه آن را برای تغذیه در نظر می گیرند اما آیا شیر گاو برای نوزادان و کودکان نوپا مفید است؟ اگر بله چه زمانی و چه مقدار می‌توانید شیر دهید تا از عوارض جانبی جلوگیری کنید؟

کودکان چه زمانی می توانند شیر گاو مصرف کنند؟

نوزادان می‌توانند شیر گاو را از یک سالگی مصرف کنند زمانی که بدن آنها می‌تواند به راحتی انواع مختلفی از مواد غذایی را هضم کند.

170144017

چرا کودکان نمی توانند زودتر از یکسال از شیر گاو مصرف کنند؟

طبق نظریه آکادمی اطفال آمریکا کودکانی که زیر ۱۲ ماه سن دارند نمی‌توانند شیر گاو را همچون شیر مادر هضم کنند زیرا شیر گاو همچنین دارای غلظت بالایی از پروتئین و مواد معدنی است که می‌تواند کلیه‌های شیرخوار را تحت فشار قرار دهد.

معده و کلیه‌های کودک بعد از ۱۲ ماهگی قوی تر می شوند و این یک زمان ایده آل برای استفاده از شیر گاو است.

فواید استفاده از شیر گاو برای کودکان چیست؟

شیر گاو سرشار از مواد مغذی است و فواید زیر را برای کودک به همراه دارد که عبارتند از:

۱. کمک به رشد ماهیچه ها: شیر گاو از میزان پروتئین بالایی برخوردار است که نوزادان به وفور برای رشد عضلات نیاز دارند.

۲ . کمک به گردش خون: مصرف منظم شیر برای ثبات فشار خون مفید است که به نوبه خود می‌تواند به نفع سیستم گردش خون کلی باشد.

۳ . کمک به پیشرفت عصب: شیر گاو حاوی لیپیدهایی به نام فسفولیپیدها و گلیکوسفینگلیپیدها است که در رشد سلول‌های عصبی نقش اساسی دارند. کارشناسان اظهار داشتند که این چربی‌ها می‌توانند برای رشد سالم مغز نوزاد مفید باشند.

۴ . کمک به سلامت استخوان ها: مصرف منظم شیر گاو به بدن کودک کمک می‌کند تا میزان کلسیم مورد نیاز آن تامین شود.

۵. کمک به حفظ سلامت عمومی کودک: شیر حاوی مقداری کمی از تقریبا همه ریز مغذی‌ها و ویتامین‌ها است که باعث می‌شود ماده غذایی کاملی برای نوزادان باشد.

170144025

چگونه می توان شیر گاو مناسب برای نوزادان انتخاب کرد؟

– پاستوریزه و استریل شده: پاستوریزاسیون زمانی است که شیر برای مدتی در دمای بالا گرم می‌شود و سپس به سرعت خنک می‌شود تا باکتری‌ها و سایر میکروارگانیسم‌های موجود در شیرکم شود.

استریل کردن فرایندی است که کلیه میکروارگانیسم های موجود در شیر را از بین می‌برد و همین امر باعث می‌شود شیر استریلیزه بهترین گزینه برای نوزادان باشد. می‌توانید شیر پاستوریزه را در صورت عدم دسترسی به شیر استریل استفاده کنید.

– تقویت شده: شیر به خودی خود حاوی مواد مغذی زیادی است اما مواد مغذی اضافه شده می‌توانند ارزش غذایی آن را بالا برد که چنین فرآیندی تقویت نامیده می‌شود. شیر گاو غنی شده با ویتامین‌ها را انتخاب کنید به خصوص ویتامین دی. تقویت کردن شیر به کودک کمک می‌کند تا مواد غذایی ضروری در رژیم غذایی خود را دریافت کند.

آیا می توانید شیر گاو کم چرب و بدون چربی را به کودک بدهید؟

خیر. شما همیشه باید شیر گاو پرچرب برای کودک خود انتخاب کنید.

در بخش های مربوط به نکات تغذیه‌ای کودکان در نمناک بارها گفته ایم که نوزادان به چربی احتیاج دارند و شیر بدون چربی و کم چرب (۱-۲٪ چربی) حاوی چربی بسیار کمی برای تأمین نیاز غذایی نوزاد است و علاوه بر این شیر های کم چرب حاوی غلظت بالایی از پروتئین پتاسیم سدیم و کلرید است، که می تواند کلیه های کودک را اذیت کند.

غلظت ویتامین ها و مواد معدنی نیز در شیر گاو کم چرب مقدار کمی می‌باشد که شیر پرچرب را به گزینه مناسب تری برای نوزاد تبدیل می‌کند و کودک شما بعد از سن دو سالگی می‌تواند از انواع شیر کم چرب هم مصرف کند.

چگونه مصرف شیر گاو را برای نوزادان شروع کنیم؟

شیر گاو هضم سختی دارد و باید به آرامی مصرف آن را شروع کرد، پس از ابتدا با مقادیر کمی شروع می‌شود. در اینجا نحوه مصرف شیر گاو برای کودک آورده شده است:

– با مقادیر کم شروع کنید: کودک شما ممکن است فورا تمایلی به شیر گاو نداشته باشد بنابراین با یک قاشق غذاخوری یا جرعه های کوچک از طریق یک فنجان شروع کنید. این اجازه می‌دهد تا کودک به طعم شیر گاو عادت کند و با آن آشنا شود.

– شیر گاو را در یک فنجان جداگانه قرار دهید: اولین باری که آن را به کودک می‌دهید هیچ ماده غذایی دیگر را با شیر گاو مخلوط نکنید. مقداری شیر را در یک لیوان جداگانه بریزید و آن را به کودک بدهید که این به کودک اجازه می‌دهد تا طعم شیر را بداند و به شما امکان می‌دهد درک کنید که بدن کودک چگونه به شیر واکنش نشان می‌دهد.

 کم کم مقدار آن را افزایش دهید: اگر اولین لیوان شیر را امروز به کودک داده‌اید قبل از ادامه یک روز یا دو روز صبر کنید. با غذاهای دیگر شیر گاو را به کودک بدهید و کم کم مقدار آن را افزایش دهید.

 آن را به عنوان یک وعده غذایی یا نوشیدنی درست کنید: شیر را به عنوان صبحانه یا وعده غذایی عصرانه به کودک‌تان بدهید. شیر گاو می‌تواند بخشی از برنامه غذایی روزانه کودک برای تأمین نیازهای او باشد.

– شیر گاو می تواند بخشی جدایی ناپذیر از رژیم غذایی کودک باشد اما میزان مصرف آن به کودک بستگی دارد.

کودک به چه میزان می تواند از شیرگاو مصرف کند؟

متخصصان کودکان بیش از ۹۴۶ میلی لیتر شیر گاو را در روز برای نوزادان توصیه نمی‌کنند. مصرف بیش از حد شیر باعث افزایش کالری کودک شده و فضای کمی برای سایر غذاهای جامد مورد نیاز کودک باقی می‌گذارد. اگر کودک شما بیش ازاین مقدار نیاز دارد می‌توانید گزینه‌های دیگری مانند شیر مادر و یا شیرخشک به آنها بدهید.

170144024

آیا دادن شیر گاو به نوزاد می تواند مضراتی هم به همراه داشته باشد؟

شیر گاو می‌تواند برای نوزادان زیر ۱۲ ماه مضر باشد. ممکن است که پوشش داخلی معده و روده آنها را تحریک کرده و باعث ایجاد مدفوع خونین شود. خونریزی شدید می‌تواند باعث بروز فقر آهن شود که به نوبه خود می‌تواند چندین مشکل را ایجاد کند. برای جلوگیری از این امر بهتر است تا قبل از ۱۲ ماهگی از دادن شیرگاو اجتناب کنید.

آیا ممکن است که کودک نسبت به شیر گاو حساسیت داشته باشد؟

بله. حساسیت به شیر گاو شایعترین آلرژی در بین کودکان نوپا و خردسال است که این علائم آلرژی عبارتند از:

کهیرهای پوستی

تهوع

استفراغ

گرفتگی شکم

اسهال

متورم شدن صورت

بی‌حالی

واکنش‌های آلرژیک شدید می‌تواند باعث آنافیلاکسی شود که بیماری با علائم جدی به شمار می‌آید.

به گزارش وب گاه نمناک، برای جلوگیری از ایجاد یک واکنش آلرژیک شیر گاو را در مقدار کم ابتدا به کودک بدهید و به تدریج مقدار آن را افزایش دهید. اگر گمان می‌کنید که کودک حساسیت دارد از دادن شیر به طور کامل خودداری کنید و در غیر این صورت به آرامی مقدار شیر مصرفی را افزایش دهید.

آیا کودک می تواند ماست و پنیر گاو مصرف کند؟

بله. کودک شما بعد از سن ۱۲ ماهگی می‌تواند ماست و پنیر تهیه شده از شیر گاو را مصرف کند. اطمینان حاصل کنید که پنیر یا ماستی را که خریداری می‌کنید بدون طعم دهنده و شکر باشد.

آیا می توانید شیر مادر را پس از استفاده از شیر گاو به کودک ادامه دهید؟

بلی. متخصصان توصیه می‌کنند که کودک در هنگام مصرف غذاهای جامد، شیر مادر را بیش از یک سال یا حتی دو سال ادامه دهد. از این رو هنگامی که شیر گاو را شروع می‌کنید، نیازی به توقف شیر خودتان نیست.

170144053

چندین سوال متداول :

۱. آیا باید شیر گاو را جوشاند؟ بله، به خصوص اگر شیر استریل نشده باشد. اگر شیر بسته‌بندی شده گاو را خریداری کرده‌اید که “استریل شده است ” یا برچسب “بدون جوشیدن ” دارد بنابراین نیازی به جوشیدن ندارد. شیر پاستوریزه برای مصرف بی‌خطر است زیرا در مقایسه با شیر خام باکتری‌های کمتری دارد اما در هر صورت شیر را قبل از دادن به کودک جوشانده تا از آن اطمینان حاصل شود و همچنین هرگز شیر گاو خام را به شیرخوار ندهید زیرا ممکن است که حاوی تعداد زیادی از عوامل بیماری زا از جمله ویروس‌هایی باشد که می‌تواند بر سلامتی کودک تأثیر منفی بگذارد.

۲. آیا می‌توانم از شیرگاو ارگانیک برای کودک استفاده کنم؟ بله. در صورت پاستوریزه و یا استریلیزه بودن می‌توانید استفاده کنید.

۳ . آیا می‌توانم شیرخشک گاو به نوزاد بدهم؟ بله. شیر خشک معمولا از شیر گاو تهیه می‌شود اما اگر کودک شما حساسیت به شیر دارد دیگر نمی‌تواند از شیرخشک نیز استفاده کند. شما باید در چنین مواردی گزینه‌های دیگری مانند شیر خشک ساخته شده از سویا را انتخاب کنید.

۴. بین شیرگاو و شیر بادام و شیر سویا کدام یک بهتر است؟ شیر بادام و سویا گزینه‌های ایده‌آل برای نوزادان مبتلا به حساسیت به شیر است. هر نوع شیر را می‌توان با ویتامین‌ها مواد معدنی و سایر ریز مغذی‌ها تقویت کرد. شیر گاو به طور طبیعی حاوی چندین ویتامین و مواد معدنی است که ممکن است بادام و شیر سویا مقوی تر باشند.

۵. شیر گاو بهتر است یا شیر بوفالو؟ مطالعات نشان می‌دهد شباهت‌هایی بین پروتئین‌های شیر گاو و پروتئین‌های شیر بوفالو وجود دارد اما با این حال ممکن است از نظر مواد معدنی و ویتامین متفاوت باشند. شیر بوفالو در مقایسه با شیر گاو دارای منیزیم و کلسیم بیشتری است اما چربی بیشتری نیز دارد. کم چربی شیر گاو به کنترل کالری کودک کمک می‌کند در حالی که شیر بوفالو چنین نیست. سرانجام به ترجیح شما و در دسترس بودن بستگی دارد.

۶. آیا شیرگاو می تواند باعث اوتیسم در کودکان شود؟ خیر. هیچ مدرکی به طور مستقیم نشان نمی دهد که مصرف شیر گاو باعث اوتیسم یا دلیل بدتر شدن علائم اوتیسم می‌شود. اگر کودک شما مبتلا به اوتیسم و عدم تحمل آلرژی به شیر لاکتوز است، بنابراین مصرف شیر می‌تواند کودک را تحریک کند و در نتیجه علائم اوتیسم را تشدید می‌کند. بنابراین این آلرژی به شیر گاو است نه خود شیر که می‌تواند علائم اوتیسم را تشدید کند.

۷. آیا شیر گاو می‌تواند باعث یبوست در نوزادان بشود؟ بله اما نه همیشه. برخی از مطالعات نشان داده‌اند که یبوست مزمن به دلیل مصرف منظم شیر گاو می‌تواند نشانه ای از حساسیت خفیف شیر باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

13 − 8 =

آخرین اخبار
آخرین مقالات
لینک های مفید