جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

توسعه ربات‌هایی که می‌توانند سروصدای مکالمه‌ها را در کافه‌ها از بین ببرند

واکنش شما چه خواهد بود اگر بگوییم که می‌توانید در رستوران‌ها یا کافه‌های شلوغ سروصدای میزهای کناری خود را حذف کنید؟ دانشمندان ربات‌هایی برای حذف نویز توسعه داده‌اند که به کاربران اجازه می‌دهند فضاهای معینی را درون یک فضای شلوغ سرپوشیده ساکت کنند.

به گزارش آماج، پژوهشگران دانشگاه واشینگتن می‌گویند تکنولوژی آن‌ها می‌تواند با استفاده از میکروفون‌های متحرک فضای اتاق را به نواحی مختلف تقسیم و موقعیت افرادی را که صحبت می‌کنند شناسایی کند.

این سیستم ربات‌ها اساساً از تکنولوژی حذف نویز موجود در هدفون‌های امروزی استفاده می‌کند. میکروفون‌های رباتیکی که در نزدیکی افراد پرسروصدا قرار می‌گیرند می‌توانند امواج صوتی با فاز مخالف نیز منتشر کنند. این امواج که ضد نویز نام دارند، سروصدا را خنثی یا حذف می‌کنند.

درنتیجه، این سیستم از یک ناوگان رباتیک استفاده می‌کند که قابلیت مسیریابی خودکار، تحلیل صدا و تفکیک صحبت دارند. این سیستم با استفاده از هوش مصنوعی به شناسایی موقعیت‌های پرسروصدا و تشخیص سخنگویان متمایز می‌پردازد.

این یعنی ربات‌ها خود را به میزهای پرسروصدا در یک کافه می‌رسانند و با انتشار امواج ضد نویز این امکان را فراهم می‌کنند که افراد میزهای مختلف بدون هیچ اختلالی به گفتگوی خود ادامه دهند.

ربات‌

ربات‌های حذف نویز با انتشار امواج صدای فرکانس بالا (مثل خفاش‌ها) مسیر خود را پیدا می‌کنند. این تکنولوژی به آن‌ها اجازه می‌دهد از محیط خود نقشه‌ای تهیه کنند و بدون برخورد با موانع خود را به موقعیت‌های استراتژیک برسانند.

این سیستم همچنین می‌تواند به‌طور مداوم سطح نویز محیط را اندازه‌گیری و تضمین کند که نویز به‌طور مؤثر در تمام کافه یا هر فضای سرپوشیده‌ای کاهش پیدا کرده است.

پژوهشگران همچنین درحال بررسی امکان ایجاد نواحی ساکت و فعال در یک محیط هستند. به این ترتیب افراد در موقعیت‌های مختلف اتاق می‌توانند صداهای متفاوتی را بشنوند.

لینک نوشته:دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × سه =

آخرین اخبار
آخرین مقالات
لینک های مفید