جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

بازدید ۱.۵ میلیون مسافر از امکان تاریخی شیراز در نوروز 1402

براساس آمار رسمی از ۲۷ اسفندماه سال گذشته تا ۱۳ فروردین ماه امسال در مجموع ۱ میلیون و ۵۲۲ هزار و ۳۸۱ نفر از اماکن تاریخی استان بازدید کردند.
به گزارش آماج، تعطیلات نوروزی هم تمام شد و خاطرات سفرهای 1402 بر تاریخ شیراز به عنوان یکی از شهرهای برتر کشور در جذب مسافر ثبت شد. مسافران بسیاری از روزهای پیش از شروع بهار چمدان خود را به مقصد شیراز بستند و راهی شدند به گونه‌ای که دو هفته به پایان اسفندماه خبر تکمیل ظرفیت هتل‌های شیراز رسانه‌ای شد و این یعنی روزهای عید باید منتظر یک شیراز شلوغ و پرنشاط باشیم.

همین گونه نیز شد و در روزهای آغازین بهار در خیابان‌های شیراز خودروهای بسیاری دیده می‌شدند که از دیگر شهرها و استان‌ها به این شهر پر رمز و راز آمدند تا در هوای بهاریش دمی بیاسایند و شیراز را در وقت بهار تفرج کنند.

پیش‌بینی‌ها از روزهای قبل بر این بود که شیراز در نوروز پذیرای خیل زیادی از مسافران خواهد بود و این امر سبب شد همه دست به دست هم دهند تا سفری خوش برای گردشگران رقم بخورد.

رشد 4 درصدی بازدید از اماکن میراثی فارس

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی فارس اعلام کرد که تعطیلات نوروزی امسال، بیش از 1.5 میلیون بازدید از مراکز و اماکن تحت نظارت این اداره کل، ثبت شد که نسبت به سال قبل 4 درصد رشد داشته است.

سید مؤید محسن نژاد گفت: طی روز‌های 25 اسفند سال گذشته تا 12 فروردین امسال، بالغ بر 1 میلیون و 522هزار و 381 گردشگر از اماکن و ابنیه تاریخی، فرهنگی و گردشگری فارس بازدید کردند.

وی با بیان اینکه آماربازدیدکنندگان نوروزی امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل 4 درصد رشد داشته است، خاطرنشان کرد که این آمار تنها مربوط به اماکن و بنا‌های تاریخی، فرهنگی و … تحت مدیریت و نظارت میراث فرهنگی است.

1313213 906

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی فارس ادامه داد: آرامگاه حافظ پس از مرقد مطهر حضرت شاه‌چراغ (ع) بیشترین تعداد بازدیدکننده و گردشگر را داشت و بعد از آن، تخت‌جمشید، سعدیه، ارگ کریمخانی و پاسارگاد بیشترین بازدید را ثبت کردند.

محسن‌نژاد گفت: 405 هزار و 308 نفر از حافظیه، 292هزار و 971نفر از تخت‌جمشید، 255 هزار و 233 نفر از سعدیه، 162 هزار و 731 نفر از ارگ کریمخانی و 160 هزار و 991 نفر از پاسارگاد بازدید کردند.

افزایش 6 درصدی تردد در جاده‌های فارس

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای فارس گفت: ایام نوروز با توجه به کاهش نسبی مشکلات ناشی از کرونا و آب و هوای مناسب، شاهد افزایش 6 درصدی تردد نسبت به سال قبل بودیم.

علیرضا راستیار بیان کرد: به لحاظ شاخص تردد بین استانی، از 25 اسفند سال گذشته تا 13 فروردین امسال، به طور متوسط روزانه تردد 185 هزار وسیله نقلیه، در ورودی‌های فارس ثبت شده است.

وی با بیان اینکه تردد بین استانی در روز 13 فروردین 160 هزار و 204 وسیله نقلیه بود، خاطرنشان کرد که این عدد نسبت به سیزدهم فروردین سال گذشته افزایش هفت درصدی داشت.

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای فارس گفت: محور‌های مواصلاتی مرودشت به شیراز، سپیدان به شیراز و کازرون به شیراز، کمربندی پل فسا-شیراز و کوار به شیراز، به ترتیب بیشترین میزان تردد را در روز سیزدهم فروردین داشتند.

راستیار گفت: براساس اطلاعات ثبت شده در دوربین‌های پلاک خوان، از ابتدای طرح نوروزی تا 13 فروردین، تقریبا یک میلیون و 955 هزار و 25 پلاک یکتا خودرو با ترکیب مبدا استانی و 11 میلیون و 12 هزار و 456 رویت پلاک، در محور‌های برون شهری فارس مشاهده شده است.

وی خاطرنشان کرد: در این بازه زمانی بیش از 56 درصد از خودرو‌هایی که وارد فارس شده بود، کمتر از یک روز و 7 درصد خودرو‌های ورودی، بین پنج تا هفت روز ماندگاری در استان داشتند.

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای فارس با بیان اینکه 52 هزار و 349 مورد تخلف در سامانه‌های مرتبط در این بازه زمانی ثبت شد، گفت: 27 هزار و 281 مورد تخلفات سرعت لحظه‌ای و 25 هزار و 68 تخلف متوسط سرعت، برای اعمال قانون برای پلیس ارسال شده است.

افزایش 10 درصدی مصرف بنزین در استان فارس

اسداله طاهری در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم از شیراز، اظهار داشت: در 17 روز گذشته (از بازه زمانی 24 اسفندماه 1401 تا روز 13 فروردین‌ماه امسال) 156 میلیون و 776 هزار لیتر بنزین با تلاش همکاران، شرکت‌های حمل ونقل فرآورده‌های نفتی، رانندگان نفتکش ومالکین مجاری عرضه در استان فارس تامین و توزیع شده است.

وی با بیان اینکه میزان مصرف بنزین نسبت به مدت مشابه پارسال که 142 میلیون و 254 هزار لیتر بوده است که 10 درصد افزایش داشته ایم، افزود: در بخش سوخت هوایی نیز نسبت به مشابه پارسال شاهد افزایش چشمگیری از مصرف سوخت را داشته‌ایم.

مدیر شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی منطقه فارس گفت: علی‌رغم ممنوعیت تردد کامیون‌ها و خوردو‌های سنگین در سطح جاده‌های استان در بخش نفت‌گاز و گازوئیل 92 میلیون و 246 هزار لیتر مصرف داشتیم که در مقایسه با پارسال 11 درصد افزایش داشته‌ایم.

طاهری با بیان اینکه بطور متوسط روزانه مصرف بنزین میزان 8 میلیون و 251 هزار لیتر فرآورده بنزین، 4 میلیون 855 هزار لیتر مصرف نفت‌وگاز و تقریبا 180 هزار لیتر سوخت هوایی داشته‌ایم، افزود: توزیع این مقدار سوخت از طریق 311 جایگاه پمپ بنزین و و 4 مرکز سوختگیری هوایی در سطح استان (شهرستان‌های شیراز، جهرم، لار و لامرد) در سطح استان محقق شده است و افزایش سفر‌های نوروزی وحجم بالای تردد‌ها مهمترین عامل در افزایش مصرف سوخت در استان بوده است.

مدیر شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی منطقه فارس همچنین مصرف روزانه بنزین یورو در استان را 140 هزار لیتر عنوان کرد و با بیان اینکه بیش از یک‌هزار و 100 نفت کش در شبانه روز کار سوخترسانی را در سطح استان انجام میدهند، تاکید کرد که به منظور رعایت حقوق مصرف کننده و سوخت رسانی مطلوب‌تر به مردم تمامی تلمبه‌ها و نازل‌های جایگاه‌های سوخت استان پایش و کالیبره می‌شوند.

 

لینک نوشته:







دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده + 12 =

آخرین اخبار
آخرین مقالات
لینک های مفید