جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

محاکمه بزرگ گوگل در آمریکا آغاز شد

پرونده ضد انحصار گوگل با پیامدهای بزرگتری برای این شرکت در آمریکا به جریان افتاده‌است.

به گزارش آماج. پرونده مهم ضد انحصار وزارت دادگستری آمریکا علیه گوگل امروز در دادگاه آغاز شد و این آغاز محاکمه ای است که ماه ها طول خواهد کشید و احتمالاً دنیای فناوری را در این روند متزلزل خواهد کرد.

 

موضوع این پرونده کسب و کار جستجوی گوگل است. وزارت دادگستری می گوید که برای حفظ رتبه برتر خود در جستجو، قوانین ضد انحصار را نقض کرده است، در حالی که این غول فناوری استدلال می کند که به طور طبیعی با ارائه یک محصول برتر به مصرف کنندگان، سلطه خود را حفظ می کند.

 

وزارت دادگستری آمریکا در اواخر سال 2020 پس از بررسی کسب و کار این شرکت برای بیش از 1 سال، شکایت ضد انحصاری مدنی را علیه گوگل تنظیم کرد.

 

«جفری روزن» معاون دادستان کل در آن زمان گفت: «اگر دولت قوانین ضد انحصار را برای ایجاد رقابت اجرا نکند، موج بعدی نوآوری را از دست خواهیم داد».

 

پرونده کنونی علیه گوگل، با محوریت کسب و کار جستجوی آن است و جدا از دعوی فدرال ضد انحصار دیگری است که در اوایل سال جاری ارائه شد. در آن شکایت، وزارت دادگستری استدلال می‌کند که گوگل از ابزارهای ضدرقابتی، انحصاری و غیرقانونی برای خنثی کردن تهدیدات امپراتوری تبلیغات دیجیتال خود استفاده کرده است.

 

این اولین محاکمه بزرگ ضد انحصار فناوری از زمان حسابرسی تاریخی مایکروسافت در اواخر دهه 90 است. کنت دینتزر، وکیل وزارت دادگستری، گفت: «این مورد در مورد آینده اینترنت است و اینکه آیا موتور جستجوی گوگل هرگز با رقابت معناداری روبرو خواهد شد یا خیر.»

 

جان اشمیتلین، وکیل این شرکت گفت: «امروزه کاربران گزینه‌های جستجوی بیشتری و راه‌های بیشتری برای دسترسی به اطلاعات آنلاین نسبت به گذشته دارند. او به رقبای سنتی مانند موتور جستجوی بینگ مایکروسافت اشاره و همچنین به طیف وسیعی از خدمات اینترنتی قابل جستجو از جمله آمازون، اکسپدیا و دوردش اشاره کرد که گوگل استدلال کرده که با آنها رقابت می کند.»

گوگل
گوگل

پرابهاکار راگاوان، معاون ارشد آن، سال گذشته، با استناد به تحقیقات داخلی، گفت که جوانان بیشتری برای جستجوی اطلاعات به جای جستجوی در آن به تیک تاک روی می آورند.

 

وی گفت: «در مطالعات ما، تقریباً 40 درصد از جوانان، وقتی به دنبال مکانی برای ناهار هستند، به گوگل مپ یا جستجو سر نمی زنند بلکه در تیک تاک یا اینستاگرام می گردند.»

 

در ماه های آینده، سرنوشت گوگل توسط ایالات متحده تعیین خواهد شد. این شرکت ممکن است با اهداف گسترده یا حتی سفارشی برای فروش بخش‌هایی از کسب‌وکار موجود خود مواجه شود.

 

اگر وزارت دادگستری پیروز شود، این محاکمه می تواند آینده امپراتوری دیجیتال گوگل را تغییر دهد. اما سایر شرکت‌های فناوری که در دهه گذشته برای تسلط بر بازارهای آنلاین رشد کرده‌اند نیز زیر نظر هستند.

 

اگر وزارت دادگستری به تصمیم خود ادامه دهد، دهه آینده می تواند بسیار متفاوت از آنچه قبلاً دیده بودیم باشد. سیگنال‌های این محاسبه در سطح صنعت می‌تواند مدیران فعلی را تحت فشار قرار دهد و فضای بازار را برای تازه‌کارها باز کند تا عصر بعدی اینترنت را تعریف و آینده را از چنگ غول‌های تثبیت‌شده فناوری بیرون بکشند.

 

پیش از این کاربرانی از 12 ایالت و 5 منطقه ایالات متحده علیه سیاست‌های انحصاری آن شکایتی تنظیم کردند که این شرکت اعلام کرده بود در تلاش است تا مشکل را حل کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

8 + ده =

آخرین اخبار
آخرین مقالات
لینک های مفید