جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

زخم پوش نوین آنتی باکتریال با گیاه آویشن ساخته شد

محققان دانشگاه صنعتی امیرکبیر موفق به طراحی و ساخت زخم پوش نوین آنتی باکتریال با قابلیت رهایش عصاره گیاه آویشن شدند.

به گزارش آماج از دانشگاه صنعتی امیرکبیر، آذین رشیدی احمدی دانش آموخته دانشگاه صنعتی امیرکبیر و مجری طرح طراحی و ساخت زخم پوش نوین آنتی باکتریال با قابلیت رهایش عصاره گیاه آویشن روز سه شنبه در این باره گفت: در سال های اخیر پانسمان و زخم پوش های متعددی برای درمان زخم های ناشی از جراحات معرفی شده اند اما زخم پوشی که بتواند عملکرد ویژه ای در درمان زخم داشته باشد و به بهبود هرچه سریعتر و بهتر زخم بیماران کمک کند هنوز مورد توجه محققین و پژوهشگران سراسر دنیا است.

وی افزود: از سوی دیگر تامین مواد صنعتی مورد استفاده در ساخت زخم پوش جهت تولید آن در کشور تبدیل به معضلی جدی شده است؛ بنابراین، نیاز رو به افزایش کشور پیرامون زخم‌پوش‌های موثر در درمان انواع جراحات ما را بر آن ساخت تا به ساخت زخم ‌پوشی تهیه شده از پلیمرهای طبیعی و عصاره گیاه آویشن با قابلیت تسریع روند درمان زخم بیاندیشیم.

این محقق دانشگاه امیرکبیر خاطرنشان کرد: یکی از اهداف ساخت زخم پوش کامپوزیتی نوین، بی نیاز کردن کشور از واردات زخم پوش های خارجی است که متاسفانه به دلیل تحریم ها و افزایش نرخ ارز، ورود این محصولات به داخل کشور با مشکل مواجه شده است.

رشیدی احمدی تصریح کرد: اما در این طرح با بومی ساختن دانش ساخت چنین محصولاتی در داخل کشور عملا کشور از نیاز به واردات چنین محصولاتی بی نیاز شده و زخم پوش به راحتی در دسترس بیماران قرار می گیرد.

وی اضافه کرد: همچنین با توجه به اینکه مواد موثره‌ استخراج شده از گیاه آویشن به عنوان جز اصلی این پژوهش در نظر گرفته شده است و کشور ایران در زمینه ی کشت این گیاه سرآمد است، امکان صادرات این محصول نیز وجود دارد.

به گفته این محقق دانشگاه صنعتی امیرکبیر، پژوهش انجام شده و زخم پوش ساخته شده در صنعت مهندسی پزشکی و حوزه درمان زخم قابل استفاده است.

رشیدی احمدی درمورد ویژگی های این طرح گفت: زیست سازگار (عدم ایجاد سمیت سلولی)، ترمیم کامل زخم در مدت زمان ۲۱ روز (با توجه به تست‌های حیوانی و بافت‌شناسی انجام شده)، حفظ رطوبت لازم برای زخم، رهایش کنترل شده و پیوسته ی عامل آنتی باکتریال و ضدالتهاب (عصاره آویشن) جهت تسریع روند بهبود زخم از ویژگی های طرح محسوب می شود.

وی یادآور شد: زخم پوش ساخته شده نمونه خارجی نداشته و از فرمولاسیون نوینی بر گرفته از خواص دارویی گیاه آویشن ساخته شده که در تسریع بهبود زخم بسیار موثر است.

محقق دانشگاه صنعتی امیرکبیر درمورد مزیت های رقابتی این طرح اظهار داشت: کیفیت بالای محصول، قیمت تمام شده مناسب با توجه به مواد اولیه ی مورد استفاده، داشتن دانش فنی بومی و عدم تاثیری پذیری عوامل خارجی همچون تحریم ها بر فرایند ساخت محصول از مزیتهای رقابتی طرح به شمار می رود.

رشیدی احمدی ادامه داد: این زخم پوش نوین در درمان زخم های ناشی از جراحات و همچنین زخم های سوختگی قابلیت استفاده دارد.

دکتر سعید صابر سمندری عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر استاد راهنمای پروژه و کاووس رزمجوئی از همکاران طرح بوده اند.

این پروژه در آزمایشگاه تحقیقاتی مواد مرکب (CRLab) پژوهشکده فناورهای نو دانشگاه صنعتی امیرکبیر انجام شد.

لینک نوشته:دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست − 18 =

آخرین اخبار
آخرین مقالات
لینک های مفید