جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

ابوموسی قابلیت تبدیل شدن به جزیره گردشگری دارد/ اسناد تاریخی گواه ایرانی بودن جزایر سه گانه

نخستین نشست نیاوران با عنوان «ایرانی‌ترین جزایر» با محوریت سه جزیره ابوموسی، تنب بزرگ و تنب کوچک در مجموعه فرهنگی‌تاریخی نیاوران برگزار شد.

به گزارش آماج از اداره کل روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، این نشست با حضور کوروش احمدی پژوهشگر سیاست خارجی و دیپلمات سابق کشورمان، علیرضا رافتی نویسنده کتاب ایران نرسیده به امارات، بیژن مقدم مدیر مجموعه نیاوران و با اجرای امید اخوی کارشناس حوزه تاریخ و جمعی از علاقه‌مندان برگزار شد.

اسناد قدیمی موجود در خصوص جزایر سه گانه بر حاکمیت ایران بر این جزایر اذعان دارند

کوروش احمدی پژوهشگر سیاست خارجی گفت: سابقه تاریخی سه جزیره ابوموسی، تنب بزرگ و تنب کوچک یکی از مناقشات ۵۰ سال گذشته ایران بوده چرا که موقعیت ژئوپلیتیک فوق العاده‌ای دارد و بیشترین عمق آب در این منطقه است

وی او افزود: ۹ آذرماه سال ۱۴۰۰، پنجاهمین سالگرد حضور نیروهای ایرانی در این جزایر و اعاده حاکمیت ایران بر این جزایر و آخرین روزی بود که پیمان هایی که انگلیس با شیوخ کشورهای حاشیه خلیج فارس داشت، خاتمه یافت و از ابتدای دسامبر سال گذشته کشورهای تحت حاکمیت این شیوخ دیگر هیچ علقه رسمی امنیتی و حفاظتی با انگلیس ندارند و به خودشان واگذار شدند.

احمدی تصریح کرد: از سال ۱۸۲۰ انگلیس بر شیوخ جنوب خلیج فارس که اقدام به دزدی دریایی می‌کردند و برای کشتی‌های تجاری مزاحمت ایجاد می‌کردند، حمله کرده و تاسیسات آن‌ها را از بین برد و بر خلیج فارس و راس الخیمه غلبه پیدا کرد، همچنین تعدادی نیرو در قشم پیاده کرد و از همین‌جا مناقشه بین ایران و انگلیس بر سر جزایر خلیج فارس آغاز شد. اعتراض ایران و بیماری نیروهای انگلیس موجب تخلیه قشم شد، اما انگلیس بوسعیدو که در غربی‌ترین نقطه قشم قرار دارد را نگه داشت و از آن به عنوان ایستگاه ذغال سنگ استفاده کرد. این منطقه دوره‌هایی تحت حاکمیت ایران و دوره‌هایی مورد تصدی بحرین بود. خلیج فارس همیشه به دلیل نفت موجود در آن مورد طمع قدرت‌های بزرگ بوده است.

170086997170086997

این دیپلمات سابق کشورمان توضیح داد: پس از دوران صفویه، زندیه و افشاریه به دلیل بهم ریختگی اوضاع داخل، ایران نتوانست حاکمیت بر بحرین را حفظ کند، از این‌رو قبیله‌ای از داخل آن حاکمیتش را به دست گرفت. در دهه ۱۸۲۰ مذاکره‌ای بین نماینده انگلیس در خلیج فارس و حاکم فارس انجام و تعلق بحرین به ایران مورد توافق قرار گرفت اما لندن نپذیرفت و موضوع منتفی شد. احمدی گفت: بین قدرت‌های جهانی مسلط بر خلیج فارس و ایران تعارض و تضاد وجود داشت و از سویی سیاست انگلیس نیز مهار ایران به عنوان قدرت منطقه‌ای بود، از این‌رو انگلیس واحدهای کوچک محلی همچون شیوخ امارات، قطر، بحرین و کویت را بال و پر می‌داد تا مقابل ایران بایستند. او اظهار کرد: انگلیس سه عهدنامه با شیوخ خلیج فارس امضا کرد که اولین آن در سال ۱۸۲۰ امضا و در آن جنگ بین شیوخ ممنوع و انگلیس به عنوان حکم معرفی شد. در چرخش قرن ۱۸ به ۱۹ و ۲۰ و به دلیل تحولات بین المللی و افزایش رقابت‌های استعماری و تهدیدات موجود به دلیل سلطه انگلیس بر خلیج فارس از سویی و تمایل انگلیس برای کنترل راه استراتژیک رسیدن به شبه قاره هند از سویی دیگر، انگلیس ابتدا جزایر واقع در تنگه هرمز همچون لارک، قشم و هنگام را تحت سیطره خود درآورد و شیوخی را علم کرد که این جزایر متعلق به آن‌هاست، اما با امکانپذیر نشدن این طرح تمرکز خود را بر جزایر خروجی تنگه هرمز شامل ابوموسی، تنب بزرگ و کوچک معطوف کرد.

170086998

این دیپلمات برجسته کشورمان تصریح کرد: انگلستان در بحث نگهداری اسناد فوق‌العاده عمل می‌کند و در اسناد موجود منتشر شده توسط خودشان که به صورت کتاب چاپ شده، بارها و بارها بر حاکمیت ایران بر این جزایر سه گانه در دوران های مختلف اذعان شده است.

احمدی تصریح کرد: درخصوص جزایر سه گانه مسائل حقوقی مطرح است که باید از طریق حقوقی و در سطح بین‌المللی پیگیری شود و اسناد موجود نیز باید در سطح بین‌المللی انتشار یابند تا دیده شوند. ابوموسی قابلیت تبدیل شدن به جزیره گردشگری دارد در ادامه این نشست، علیرضا رافتی پژوهشگر و نویسنده کتاب «ایران نرسیده به امارات» گفت: کتاب یاد شده سفرنامه من به ابوموسی (که در ادبیات رسمی «ابوموسی» گفته می شود) درکنار بررسی‌نامه ها و شهود درمورد این جزیره است. او ادامه داد: برخلاف آنچه تصور می‌شود ابوموسی جزیره‌ای نظامی نبوده و ورود به آن بسیار ساده و تنها از طریق تماس با فرمانداری امکان‌پذیر است و این جزیره با ظرفیت‌های موجود قابلیت تبدیل شدن به یک منطقه گردشگری دارد رافتی توضیح داد: در ابوموسی یک اقامتگاه بوم‌گردی وجود دارد که مواجهه آن با گردشگر شبیه مواجهه با مهمان است.

معماری این جزیره معماری موسوم به بوشهری (بناهای سفید و چوبی) است و تمام بناهای موجود در آن پس از انقلاب ساخته شده است.

این پژوهشگر اظهار کرد: پیش از ساکن شدن افراد در این جزیره از آن جهت چرای گوسفندان در فصولی از سال استفاده می شده و اقامتگاه موقت ساحلی بوده است. فرهنگ و زبان آن نیز بندری و هرمزگانی است. او گفت: علت نامگذاری کتاب با عنوان «ایران نرسیده به امارات» علاوه بر اشاره به موقعیت جغرافیایی جزایر سه گانه، اشاره به این سه جزیره است که متعلق به ایران هستند و هرگز به امارات نرسیده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × 3 =

آخرین اخبار
آخرین مقالات
لینک های مفید