جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

خواص فوق العاده گل مینا

معرفی و شناسایی گل مینا

به گزارش آماج : این گل عموما در مناطق اروپایی و آسیایی و در دشت های بدون درخت رشد بسیار دارد. البته این موضوع به این معنا نیست که در مناطق کوهستانی، نمی توانیم شاهد رشد گل های مینا باشیم، چرا که این گل را نیز می توانیم در دامنه های کوهستانی، کوه های ایران نیز مشاهده نماییم. این گل یک گیاه علفی و خودرو است که نهایتا تا ده سانتی متر قابلیت رشد کردن دارد. گل مینا را با نام گل ستاره ای نیز می شناسند.

این گیاه به شدت خاصیت دارویی دارد تا حدی که انواع قرص های EPO را از این گیاه تولید کرده و آن را با نام قرص اپو در داروخانه های اروپایی، به فروش می رسانند. رشد گل مینا در ایران، قدمت چندین هزارساله دارد، این گل اکثرا در مناطق شمالی ایران رشد می کند و کهریزک را می توانیم معدن رشد این دست گل ها معرفی نماییم.

در واقع گل مینا در شهر تاریخی کهریزک با عنوان، نمادکشاورزی، معرفی می شود. گل مینا دارای گل هایی به رنگ زرد لیمویی است. این گل میوه می دهد و میوه ای که می دهد یک میوه ی ریز مودار می باشد.

گل مینا

 

در اطراف گلبرگ های گل مینا، آج ها و بریدگی های ریزی وجود دارند که باعث می شود تا این گل یکدست و برش خورده به نظر نیاید. این بریدگی ها به صورت طبیعی و همراه با رشد گل، بر روی گلبرگ ها نمایان می شوند. ساقه ی این گیاه، یک ساقه ی عمودی و صاف است. البته گاهی اوقات پیش می آید که این ساقه دارای انشعاب هم باشد و چند گل به هم پیوسته بر روی شاخه برویند. مقاومت گل مینا در آب و هوای سردسیر بسیار بالاست.

در واقع این گیاه می تواند در آب و هوای این چنینی، به راحتی رشد کند و گل دهد. گل مینا کاملا خودرو در مناطقی که شرایط رویش آن برقرار است، رشد میکند و اصلا نیازی به کاشت دانه و سایر متعلقات آن نیست. در کشور ما ایران، از این گیاه برای زیباسازی محیط و خیابان ها استفاده می شود. بیشترین قابلیت ها و موارد مصرف این گیاه، به خاصیت التیام درد آن برمیگردد.

بررسی خواص گل مینا

التیام و بهبود انواع زخم ها

اولین کاربرد گل مینا برای التیام و بهبود زخم ها می باشد. در این بخش معمولا از قسمت برگ این گل برای بهبود درد استفاده می شود. کافیست برگ گل را له کنید و آن را بر روی قسمت زخم شده قرار دهید. البته له شدن برگ گل باید تا حدی باشد که به صورت خمیر درآید و بتواند درد و زخم را التیام بخشد. این خمیر به دست آمده از برگ گل، میتواند برای جای نیش حشرات، جای خارش و سایر زخم های سطحی و عمقی، تاثیر زیادی داشته باشد.

درمان دردهای قاعدگی برای خانم ها

دردها و سندروم های قبل از قاعدگی، یکی از مشکلاتی است که عموما اکثر خانم ها با آن دست و پنجه نرم می کنند. خوردن این گیاه باعث می شود تا ترشحاتی که از مهبل خارج می شوند نیز تا حد بسیار زیادی کاهش پیدا کند. از این رو کافیست این گیاه را به صورت دم نوش آماده کنید و برای درمان دردهای قاعدگی تان مصرف نمایید.

البته این دمنوش علاوه بر التیام دردهای جسمانی و آزار دهنده ی قاعدگی می تواند در درمان حالت های روانی این پروسه نیز کمک بسیار زیادی کند. در واقع در دوران pms ، این درمان می تواند یکی از بهترین گزینه ها باشد.

1569125397 E1bK7.jpeg1569125397 E1bK7.jpeg1569125397 E1bK7

درمان بیماری های رحمی برای خانم ها

بیماری های رحمی، یکی دیگر از اقلام بیماری هایی هستند که خانم ها با آن ها سرو کار دارند. دمنوش این گیاه، علاوه بر اینکه می تواند علائم pms را در افراد کم کند، می تواند در التیام انواع بیماری های رحمی نیز تاثیر بسیار زیادی داشته باشد.

ضد عفونی کننده قوی برای بدن

دمنوش گیاه گل مینا می تواند تاثیر بسیار زیاد بر روی تصفیه ی خون داشته باشد و این کار باعث می شود تا بدن شما کاملا ضد عفونی شود و سموم موجود در بدن تان کاملا دفع گردد. تمامی سموم بدن شما از طریق کلیه و کبد، دفع شده و باعث می شود تا کلیه ها و کبد شما در فضایی سالم تر، کار کنند و دچار مشکلات مختلف ناشی از انباشتگی انواع سموم نشوند.

زیبایی و درخشندگی پوست

خودتان هم می دانید که تصفیه ی خوب کبد، می تواند تاثیر بسیار زیادی بر روی رنگ پوست و شفافیت پوست فرد داشته باشد. دمنوش گل مینا به گونه ای می تواند تمامی اضافات بدن شما را دفع کند و به کبدتان برای تصفیه ی بدن کمک کند. همین عامل بیرونی تصفیه کننده، می تواند تاثیر بسیار زیادی بر روی شفافیت و درخشندگی پوست های شما داشته باشد.

407944 710

درمان سردردهای میگرنی

افرادی که میگرن دارند و به صورت دوره ای، سردردهای شدید ناشی از میگرن را تجربه می کنند، می توانند از دمنوش گل مینا برای درمان این سردردها و التیام آن ها کمک بگیرند. دمنوش گل مینا می تواند انقباض رگ های مغز را کاهش دهد و از التهاب اعضای بدن شما جلوگیری نماید. همین کاهش التهاب می تواند تاثیر بسیار زیادی بر روی نتیجه ی درمان انواع میگرن و سردرد داشته باشد.

درمان صرع و بیماری های روحی

در کنار التیام دردهای میگرنی، این دمنوش قابلیت این را هم دارد تا برای درمان صرع و بیماری های غشی نیز به کار برده شود. چرا که این دمنوش با اثرات آرام بخش که دارد می تواند تا حد زیادی از بروز فشارهای عصبی مختلف بر روی فرد جلوگیری نماید. بنابراین افرادی که به بیماری های روحی و صرع دچار هستند، می توانند از این دمنوش به عنوان یک التیام بخش خوب استفاده کنند.

از بین بردن خون مردگی بر روی بدن

برای درمان خون مردگی های موجود بر روی بدن تان کافیست که برگ های گل مینا را دم بیاورید و سپس جوشانده ی آن ها را داخل یک کیسه ی فریزر قرار داده و یک کمپرس دمنوش گل مینا تشکیل دهید. این کمپرس سرد باعث می شود تا کبودی موجود بر روی پوست شما با عمق های مختلف، خیلی سریع تر از قبل درمان شود. دردهای موضعی و گرفتگی های عضلانی نیز به کمک یک کمپرس دمنوش گل مینا، به راحتی قابلیت درمان دارند.

f6b3cc053094471db4ed0ed64ad8d4158

درمان یبوست های پی در پی

دمنوش گل مینا نیز مانند اکثر دمنوش های گیاهی، قابلیت ملین سازی دارد. این دمنوش با تحریک پرزهای روده باعث می شود تا مواد غذایی به راحتی هر چه تمام تر در طول روده حرکت کرده و دفع شود. بنابراین اگر به یبوست مبتلا هستید، کافیست این دم نوش را برای خودتان درست کنید و از شر یبوست رهایی یابید.

بالا بردن میل به غذا و اشتها در فرد

این دمنوش یکی از بهترین مواردی است که می تواند برای بچه ها و افراد لاغر و کم غذا مورد استفاده قرار گیرد. خوردن دمنشو گل مینا باعث می شود تا اشتهای فرد به نسبت قبل، بیشتر و بیشتر شود.

کمک به سلامت کلیه و مثانه

یکی از رایج ترین مشکلاتی که افراد با آن دست و پنجه نرم می کنند، مشکلاتی است که در کلیه و مثانه شان به وجود می آید. سنگ کلیه و سنگ مثانه، از رایج ترین سنگ های داخل بدنی هستند که می توانند بسیار آزار دهنده و در برخی موارد، خطرناک باشند. دمنوش گل مینا به عنوان یک دمنوش ادرار آور، با خاصیتی که دارد می تواند دفعات ادراری شما را بالا ببرد و ماندگاری و جمع شدن رسوبات در کلیه و مثانه و تشکیل سنگ، جلوگیری کند.

ساخت کپسول اپو

این کپسول عموما در کشورهای اروپایی با نام EPO کپسول در داروخانه ها قابلیت دسترسی دارد. در این کپسول از 250 میلی گرم و یا 500 میلی گرم روغن گل مینا استفاده می کنند و به طور کلی خوردن این کپسول برای رشد سلولی داخل بدن بسیار مفید است. دلیل مفید بودن این کپسول هم وجود اسیدهای چربی است که می تواند رشد سلولی بدن تاثیر بسیار زیادی داشته باشد.

ca924f00931e43ae9702ee588c2cf3a9

موارد منع مصرف گل مینا

همان طور که می دانید، هر ماده غذایی و یا دارویی، علاوه بر خواص مختلفی که برای درمان دارد، می تواند مضراتی هم برای بدن داشته باشد. به عنوان مثال ما گفتیم که دم نوش گل مینا می تواند برای درمان بیماری های رحمی، بسیار مفید باشد.

اما در مقابل، خانم های باردار باید مواظب باشند که به هیچ وجه از این دمنوش در دوران بارداریشان میل نکنند. چرا که این گل می تواند باعث انقباض های رحمی شود و مشکلات مختلفی را به وجود آورد.

افرادی که زخم معده و دارند و یا کیسه ی صفرای آن ها با مشکل مواجه است، ابدا نباید از دمنوش های گل مینا استفاده کنند.

افرادی که به بابونه، جعفری و از این دسته گیاهان حساسیت دارند، باید حواسشان باشد که از این دمنوش ها استفاده نکنند.

در نهایت اگر بیماری خاصی دارید یا عمل جراحی در پیش رو دارید، استفاده از دمنوش و یا کلا گیاه گل مینا را محدود کنید و یا موارد استفاده ی آن ها را تحت نظارت یک متخصص و پزشک مخصوص خودتان انجام دهید چرا که این گیاه ممکن است در برخی از موارد، باعث بروز مشکلات غیر قابل پیش بینی شود.

در نهایت می توانیم بیشترین اثرگذاری گیاه گل مینا را به کاهش انواع التهاب های داخلی و یا پوستی، ربط دهیم. از این رو، حتی برای درمان همین موارد نیز، بهتر است با شناخت از انواع بیماری ها و مشکلات احتمالی در بدن تان، به صورت آگاهانه و کنترل شده از این گیاه استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × 4 =

آخرین اخبار
آخرین مقالات
لینک های مفید