جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

گیاهی که وجود آلاینده‌ها را هشدار می‌دهد

محققان گیاهی را مهندسی کرده‌اند که در معرض مواد شیمیایی سمی خاص، رنگ قرمز به خود می‌گیرد و به این ترتیب وجود ماده خطرناک را هشدار می‌دهد.

به گزارش آماج به نقل از نیواطلس، کنترل آلاینده‌ها در محیط به وسیله نمونه‌برداری از خاک و دیگر روش‌های سنتی یک فرایند چالش‌برانگیز است. به همین دلیل محققان اکنون گیاهی را مهندسی کرده اند که در معرض مواد شیمیایی سمی خاص رنگ آن قرمز می شود.

چنین گیاهانی را می‌توان در مناطقی کشت کرد که برای وجود آلاینده تحت نظارت هستند. به جای مراجعه مکرر به مکان مورد نظر و جمع آوری نمونه خاک، محققان می‌توانند تصاویر هوایی گیاهان را ردیابی کنند، اگر گیاهی قرمز رنگ شود، این بدان معنا است که آلاینده‌ای در محیط وجود دارد.

پژوهشگران دانشگاه کالیفرنیا در این تحقیق پروتئین های دریافت کننده گیاه «شاهی (Arabidopsis thaliana)» را به طور ژنتیکی تغییر دادند.

به طور معمول این پروتئین ها با یکدیگر پیوند برقرار می‌کنند و نسبت به پروتئینی شناخته شده به نام ‌ABA واکنش نشان می‌دهند. این پروتئین به طور معمول در واکنش به شرایط خشکسالی ایجاد می شود.

4713555

هنگامیکه دریافت کننده‌های پروتئینی ABA را ردیابی کنند، گیاه را وادار می‌کنند تا روزنه‌های ریز در برگ‌ها و ریشه را ببندد تا به حفظ آب در آن کمک کند.

محققان دانشگاهی قبلی کشف کرده بودند با تغییر دریافت‌کننده پروتئین ها به شیوه ای که با مواد شیمیایی دیگر به غیر از ABA پیوند برقرار کنند، می توان واکنش‌های متفاوتی در گیاهان ایجاد کرد.

برای این تحقیق دریافت کننده‌ها تغییر کردند تا با یک آفت‌کش بسیار سمی به نام azinphos-ethyl پیوند برقرار کنند. پس از انجام چنین پیوندی، ریشه و برگ‌های گیاه که به طورمعمول سبز هستندبه رنگ قرمز درمی‌آیند.

مهم آنکه متابولیسم گیاه نیز در این فرایند تحت تاثیر قرار نمی گیرد و به عنوان مثال همچنان در شرایط خشکسالی آب ذخیره می شود. به طور معمول این فناوری را می توان برای ردیابی مواد آلاینده دیگر به کار برد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفده − هشت =

آخرین اخبار
آخرین مقالات
لینک های مفید