جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

آیا والدین باید نگران نوشیدن قهوه کودکان باشند؟

آیا والدین باید نگران نوشیدن قهوه کودکان باشند؟
آیا والدین باید نگران نوشیدن قهوه کودکان باشند؟

قهوه و کاپوچینو به عنوان دو نوشیدنی محبوب در رده ی سنی کودک و نوجوان، شناخته می شوند. این دو نوع نوشیدنی بر پایه قهوه درست می شوند. رعایت حد اعتدال در مصرف قهوه با تحریک کردن سیستم اعصاب مرکزی سبب افزایش انرژی و ارتقای سطح هوشیاری می گردد. در مقابل مصرف بی رویه قهوه، عوارض زیان باری را در بدن ایجاد می کند.

یکی از نوشیدنی هایی که کودکان و نوجوانان به مصرف آن علاقه مند هستند، کاپوچینو و قهوه می باشد. این دو نوع نوشیدنی بر پایه قهوه درست می شوند و به موجب برخوردرای از شیر برای سلامت استخوان های کودک مفید هستند.

آکادمی اطفال آمریکا حداقل سن مناسب برای نوشیدن کاپوچینو را 12 سالگی عنوان کرده است. طبق توصیه های این آکادمی مناسب ترین میزان مصرف قهوه برای بدن پس از قدم نهادن در سن نوجوانی و بزرگسالی یک فنجان کاپوچینو به صورت روزانه است.

طبق مطالعات صورت گرفته، قهوه از آنتی اکسیدان های گسترده ای برخوردار است. استفاده از آنتی اکسیدان برای کاهش بیماری های قلبی و عروقی مفید واقع است.

یکی از باور های غلطی که در حوزه مصرف کاپوچینووجود دارد، آن است که مصرف کاپوچینودر رشد کودک اختلال به وجود می آورد. با این حال مصرف بی رویه قهوه، تأثیرات منفی را در سلامت جسمانی کودکان و نوجوانان می گذارد.

عوارض مصرف قهوه برای کودکان

بیشترین تأثیر پیامد های منفی کاپوچینودر کودکان نوپا رخ می دهد. در واقع کودک در این رده سنی به موجب برخورداری از توده بدنی کم در معرض خطر پیامد های بهداشتی منفی کافئین قرار دارد. علاوه بر این، بدن یک کودک مهارت کافی برای سوخت و ساز کافئین موجود در کاپوچینورا ندارد.

بهتر است بدانید که استفاده از کاپوچینو در دوز های بالا در رده سنی کودکان احتمال تشنج و ایست قلبی را تشدید می کند.

در ادامه برخی از عوارض مصرف کاپوچینوبرای کودکان را عنوان می کنیم:

• اضطراب

• حالت تهوع

• اختلال در ضربان قلب

• اختلال در سطح فشار خون

• چاقی مفرط

• بیش فعالی

رایج ترین عوارض جانبی مصرف قهوه در کودکان

تخریب سلامت دهان و دندان

قهوه منبع اسید مخرب است. نوشیدنی های اسیدی با تضعیف دندان، سلامت دهان و دندان را به مخاطره می اندازد. با تضعیف دندان، مینای دندان دستخوش تنغییر می شود و احتمال پوسیدگی افزایش می یابد.

مینای دندان در دوره کودکی در راستای استحکام بخشی نیازمند زمان است. هنگامی که یک کودک به مصرف قهوه می پردازد، به صورت مستقیم به سلامت دندان آسیب وارد می شود.

آیا والدین باید نگران نوشیدن قهوه کودکان باشند؟

عدم توانایی در تمرکز

یکی از مهم ترین عوارض مصرف قهوه در کودکان، عدم توانایی در تمرکز و بیش فعالی می باشد. کاپوچینو دارای ترکیبی به نام کافئین است. کافئین محرکی به شمار می رود که با تحریک کردن سیستم اعصاب مرکزی سبب افزایش انرژی و ارتقای سطح هوشیاری می گردد.
با وجود مزیت هایی که افزایش سطح انرژی در بدن به وجود می آورد، در بدن کودکان منجر به عدم توانایی در تمرکز می گردد. این عدم توانایی در تمرکز در راستای مطالعه و یادگیری مباحث درسی مشهود است.

تداخل آسیب به استخوان

استحکام استخوان از طریق تأمین کلسیم میسر است. قهوه خاصیت ادرار آور دارد. بدین ترتیب با مصرف قهوه، تکرر ادرار صورت می گیرد. در طی این روند، حجم چشمگیری از کلسیم از بدن دفع می شود و زمینه را برای پوکی استخوان مهیا می سازد.

علاوه بر این، کافئین موجود در قهوه، کلسیم را از بدن جذب می کند. بهتر است بدانید که بدن با هضم 100 میلی گرم قهوه، حدود 6 میلی گرم کلسیم را از دست می دهد.

اختلال در تغذیه

کاپوچینو به عنوان یک محرک، در کاهش اشتها نقش دارد. کودکان پروسه رشد سریع تری نسبت به بزرگسالان دارند. در سن رشد نیاز به پیروی از رژیم غذایی اصولی که دربردارنده ی غلات کامل، میوه، سبزیجات و مواد غذایی سرشار از پروتئین است، به چشم می خورد.

با نوشیدن کاپوچینو توسط کودکان، خاصیت تحریک کنندگی قهوه موجب کاهش اشتها می شود و در تغذیه اختلال ایجاد می کند.

اختلال در خواب

کودکان در رده سنی 5 الی 12 سال نیازمند 11 ساعت خواب در طول روز هستند. این نیاز به خواب با افزایش سن در دوره نوجوانی بین 9 الی 10 ساعت خواب قرار می گیرد.

کاپوچینو نوعی نوشیدنی محرک به شمار می رود که حدود 5 برابر نسبت به نوشابه های گازدار از کافئین برخوردار است. نیمه عمر کافئین پس از هشت ساعت در بدن شکل می گیرد. بدین ترتیب مصرف کاپوچینو در کودکان سبب تداخل در ریتم خواب شبانه روزی می گردد.

وجه تمایز اثربخشی کافئین در کودکان با جنسیت متفاوت

بیانیه های دانشمندان حاکی از آن دارد که تفاوت های هورمونی، فیزیولوژیکی و فاکتور های روحی- روانی در دختر و پسر عامل تمایز آن ها نسبت به مصرف کاپوچینو می شود.

بدین ترتیب واکنش بدنی یک کودک با جنسیت پسر در برابر کاپوچینو نسبت به یک دختر در حالت قوی تری قرار دارد.

در واقع زمانی که یک پسر خردسال به مصرف کاپوچینو می پردازد، ضربان قلب وی چندان دستخوش تغییر نمی شود. این در حالی است که با مصرف کاپوچینو توسط یک دختر خردسال، فشار خون وی افزایش چشمگیری پیدا می کند.

آیا والدین باید نگران نوشیدن قهوه کودکان باشند؟

هنگامی که والدین در اوقات فراغت برای رفع خستگی به صورت مداوم کاپوچینو را انتخاب می کنند، کودک بر این باور می رسد که کاپوچینو ، یکی از ضروریت های زندگی است. لذا به عنوان یک امر طبیعی، به مصرف قهوه می پردازد.

یکی از مؤلفه های اصلی در کاهش میزان مصرف قهوه در کودکان، خرید هوشمندانه است. خرید هوشمندان حاکی از خرید و مصرف نوشیدنی هایی دارد که فاقد نوشیدنی گازدار و کافئین دار هستند.

شما می توانید کودک را به جای مصرف قهوه به نوشیدن شیر و آب تشویق نمایید.

علاوه بر این، اطلاع رسانی نقش چشمگیری در کاهش میزان مصرف کاپوچینو در کودکان ایفا می کنند. شما می توانید کودک را از تأثیری که کافئین موجود در کاپوچینو در بدن او اعمال می کند، مطلع سازید. با در پیش گرفتن این روش، کودک برای حفظ سلامتی از مصرف بی رویه کاپوچینو پرهیز می کند.

لینک نوشته:دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هشت − چهار =

آخرین اخبار
آخرین مقالات
لینک های مفید