جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

شرکت AMD از اولین پردازنده لپ‌تاپ خود با فناوری 3D V-Cache رونمایی کرد

اولین پردازنده لپ‌تاپ AMD با فناوری 3D V-Cache معرفی شد. این پردازنده که رایزن 9 7945X3D نام دارد، به‌خاطر فناوری 3D V-Cache، از حافظه کش بیشتری بهره می‌برد. این فناوری سال گذشته میلادی به پردازنده‌های دسکتاپ اضافه شده بود و حالا اولین پردازنده لپ‌تاپ AMD با این فناوری از راه رسیده است.

به لطف این فناوری، پردازنده رایزن 9 7945X3D به 64 مگابایت حافظه کش L3 بیشتر مجهز شده است تا درمجموع 144 مگابایت حافظه کش L3 داشته باشد. این فناوری همچنین احتمال ازدست‌دادن حافظه کش را هم کاهش می‌دهد.

مشخصات پردازنده لپ‌تاپ AMD با 3D V-Cache

پردازنده جدید AMD درحقیقت نسخه‌ای از پردازنده استاندارد رایزن 9 7945HX با 16 هسته پردازشی محسوب می‌شود. البته باید به این موضوع هم اشاره کرد که خود رایزن 9 7945X3D، نسخه مخصوص لپ‌تاپ پردازنده دسکتاپ رایزن 9 7950X3D به حساب می‌آید.

فناوری 3D V-Cache روی هرکدام از چیپلت‌های CPU قرار گرفته است، بنابراین 8 هسته به حافظه کش اضافه دسترسی دارند، درحالی‌که 8 هسته از این موضوع محروم هستند. نرم‌افزار چیپست AMD مسئول این است که هسته درست را درگیر وظایف مدنظر کاربر کند.

پردازنده جدید AMD به لطف فناوری 3D V-Cache مصرف انرژی کمتری دارد و همچنین بهره‌وری‌اش بالاتر است. به گفته AMD، پردازنده جدید با توان طراحی حرارتی (TDP) یکسان با پردازنده 7945HX، عملکرد بالاتری از خودش نشان می‌دهد. برای مثال با توان طراحی حرارتی 45 وات، پردازنده جدید AMD در بازی‌ها تا 23 درصد از 7945HX سریع‌تر است. در توان طراحی حرارتی 70 وات، این اختلاف به 11 درصد می‌رسد.

درحال‌حاضر تنها یک لپ‌تاپ با پردازنده جدید AMD از راه می‌رسد: ایسوس ROG Strix Scar 17. البته این احتمال وجود دارد که در آینده لپ‌تاپ‌های بیشتری با این پردازنده روانه بازار شوند.

هنوز نمی‌دانیم نسخه جدید لپ‌تاپ Strix Scar 17 با چه قیمتی از راه می‌رسد، اما با توجه به قیمت نسخه کنونی، احتمالاً قیمت آن بالاتر از 3300 دلار باشد. بنابراین تنها افراد خاصی به پردازنده جدید رایزن 9 7945HX3D دسترسی پیدا خواهند کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شانزده + چهارده =

آخرین اخبار
آخرین مقالات
لینک های مفید