جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

حباب طلای خام در بازار بالاخره تخلیه شد

حباب طلای خام در بازار در آستانه فرا رسیدن ماه محرم تخلیه شد.بازاری با حبابی در محدوده دویست هزار تومان در هر گرم روبرو بوده و امروز با تخلیه این حباب ، قیمت طلای خام به قیمت واقعی خود رسید.

 امروز قیمت طلا و سکه در بازار در حالی کاهش یافت که نه تنها بهای طلا در بازارهای جهانی با روندی کاهشی همراه بود بلکه قیمت ارز نیز در بازار ایران رشدی اندک را تجربه کرد .

محمد کشتی‌آرای

آماج – محمد کشتی‌آرای، فعال بازار طلا و سکه با تاکید بر اینکه مهمترین دلیل کاهش قیمت‌ها در بازار طلا و سکه ، ریزش شدید تقاضای خرید و فروش در بازار است پیش‌بینی کرد: این روند تا ده روز آینده تداوم داشته باشد.

رییس اسبق اتحادیه طلا و سکه در پاسخ به این سئوال که حباب طلای خام یا آب شده چقدر است؟ گفت: در این بازار با حبابی در محدوده دویست هزار تومان در هر گرم روبرو بودیم که امروز با تخلیه حباب طلای خام  ، قیمت طلای خام به قیمت واقعی خود رسید.

این فعال بازار تاکید کرد: بهای هر مثقال طلای اب شده روز گذشته حدود 10 میلیون و دویست هزار تومان بود که امروز به ده میلیون تومان رسیده است. به این ترتیب حباب طلای خام در بازار طلا و سکه ایران تخلیه شده اما همچنان با حباب بزرگی در بازار سکه روبرو هستیم .

وی بالاترین حباب موجود را متعلق به سکه تمام بهار آزادی دانست و گفت: سکه تمام بهار ازادی طرح جدید حبابی در حدود پنج میلیون تومان دارد. حباب سکه بهار آزادی طرح قدیم اما در محدوده دو میلیون و دویست هزار تومان قرار دارد.

او گفت: حباب نیم سکه نیز سه میلیون و ششصد هزار تومان و حباب ربع سکه در حدود دو میلیون پانصد هزار تومان است.کشتی‌ارای گفت: شکل‌گیری این حباب جدا از تقاضا به میزان عرضه سکه از سوی بانک مرکزی نیز بستگی دارد.

به گفته وی امروز در بازار هر گرم طلای 18 عیار نیز به قیمت دو میلیون و 308 هزار تومان فروخته شد.

فروش طلای خانگی کم شد؟ حباب طلای خام کی تخلیه می شود؟

حباب طلای خام

او در پاسخ به این سئوال که فعالان بازار اعلام کرده‌اند فروش طلای خانگی در چند روز گذشته کاهش داشته است، آیا این اتفاق در بازار محسوس است یا خیر؟ گفت: طلا یکی از نقدشونده‌ترین دارایی‌ها در بازار ایران است. نقدشوندگی این بازار به حدی بالاست که بسیاری از خانواده‌ها این کالا را برای پس‌انداز ضروری خود انتخاب می‌کنند و در حقیقت زیورآلاتی که می‌خرند در حکم سپرده بانکی یا پس‌انداز برایشان دارد.

او ادامه داد: غالبا در فصل نقل و انتقال مسکن، یعنی در تابستان ما با افزایش مراجعه مردم برای فروش طلا و جواهر روبرو هستیم. این افراد یا مستاجر هستند یا قصد خرید خانه‌ی بهتر دارند و در نتیجه برای آنکه نقدینگی لازمشان را تامین کنند، نسبت به فروش طلا اقدام می‌کنند.

وی این روند را در بازار ایران بسیار طبیعی توصیف کرد و گفت: در حقیقت همان‌طور که گفتم طلا جایگاه پس‌اندازی برای خانوار دارد، تورم سبب شده نگهداری پول در ایران صرفه و صلاح اقتصادی نداشته باشد و در نتیجه فرد ترجیح می‌دهد پس‌انداز خود را به شکل طلا یا کالایی که از گزند تورم مصون است، نگهداری کند.

او گفت: این تابستان اما درست در اواخر تیرماه، کاهش فروش طلا قابل پیش‌بینی بود چرا که با فرارسیدن محرم همواره ما با موج شدید کاهش خرید و حتی فروش روبرو می‌شویم. این وضعیت خصوصا در دهه اول محرم به چشم می‌خورد.

چرا حباب طلا تخلیه نمی‌شود؟

کشتی‌آرای در پاسخ به این سئوال که چرا حباب سکه تخلیه نمی‌شود؟ گفت: مطمئنا اگر سیاستگذار بخواهد می‌تواند با اتحاذ تدابیری حباب بازار سکه را تخلیه کند. در حقیقت این موضوع ارتباط مستقیم با سیاست‌های عرضه سکه دارد و بهتر است این سئوال را دوستان در بانک مرکزی پاسخ دهند.

لینک نوشته:دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک + 19 =

آخرین اخبار
آخرین مقالات
لینک های مفید