جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

۱۲ راهکاری که در مورد مدرسه رفتن کودکتان باید بدانید

 

سن شروع مدرسه برای والدین بسیار شیرین است چون شاهد رشد نهال خود هستند ولی برای این نهال نوپا جدا شدن از خانه و خانواده کمی دشوار است. پس اگر شما هم یک کودک در سن مدرسه دارید خواندن این راهکارها بسیار نیازتان میشود.

البته این نکته بسیار حائز اهمیت است که بدانید سن شروع مدرسه را دستکاری نکنید و به این فکر نکنید که اگر کودکتان را یکسال دیرتر به مدرسه بفرستید به کودکتان کمک کرده اید چون دقیقا طبق نظر و تحقیقات کارشناسان این کار اشتباه باعث اختلال در یادگیری کودکتان میشود.

وظیفه شما به عنوان پدر و مادر و باعبان این نهال کوچک حمایت آن است پس رعایت این نکات و راهکارها ضروری است.

راهکارهای خیلی مهم در اوایل شروع مدرسه

۱.قبل از شروع مدرسه،با کودکتان درباره ان صحبت کنید و آمادگی لازم را برایش به وجود بیاورید.به فواید بسیار زیاد مدرسه اشاره کرده و وعده یافتن دوستان میتواند کمک زیادی به کودتان بکند. حتی میتوانید قبل از شروع مدرسه با کودکتان به مدسه بروید.نشان دادن محیط مدرسه و تصور کردن بازی کردن در حیاط با دوستانش کمک بسزایی میکند.

 

۲.هیچوقت رفتن به مدرسه را به یک مسئله تبدیل نکنید.پس اگر روزی کودکتان از رفتن به مدرسه خودداری کرد گفتن جملاتی که معنا عدم علاقه شما به کودک یا مشروط بودن علاقه شما به رفتن به مدرسه باشد فقط مسئله را سخت تر میکند.کودک شما نباید تصور کند دلیل مدرسه رفتن او به دست آوردن علاقه شماست.

 

۳.هر شب یا عصر یک زمان به خصوصی را به صحبت کردن درباره روزی که کودتان گذرانده با او صحبت کنید و جویا کارهیش بشوید. اینکه بداند شما علاقه مند به شنیدن داستان ها و اتفاقات روزمره او هستید دلبندتان را تشویق به تعریف کردن میکند.

 

۴.شما میتوانید در کنار شنیدن اتفاقات روزمره یا خاطرات کودکتان از خاطرات زمان مدرسه خود نیز برایش تعریف کنید.مطمئن باشید این یک راهکار فوق العادست.شنیدن خاطرات خنده دار یا مهم زمان مدرسه پدر و مادرها برای کودکتان بسیار لذت بخش خواهد بود.

 

۵.یک نکته بسیار مهم این است که فراموش نکنید به هیچ عنوان دیر به دنبالش بروید حتی یک دقیقه! از نظر فرزندتان دیر رفتن به معنای فراموش شدن و بی اهمیت بودن است و متوحه ترافیک یا مشغله کاری شما نمیشود و این اتفاق مخصوصا روزهای اول بسیار برای کودتان اذیت کننده است پس اگر دوست ندارید همین ابتدای کار فرزندتان از مدرسه زده بشود فراموش نکنید دیر به دنبالش نروید.

 

۶.همیشه داشتن یک روال مخصوص و همیشگی خداحافظی راهکار خوبی است.این کار باعث میشود کودک شما بداند بعد از انجام دادن این مراسم به خصوص حالا وقت رفتن به مدرسه فرا رسیده و کمتر گلایه میکند همچنین اگر خلاقیت و هیجان را وارد این مراسم به خصوص بکنید کودک شما هر روز صبح با علاقه انجام داد این مراسم از خواب بیدار میشود و به سرگرمی مورد علاقه اش تبدیل میشود.برای این مراسم خداحافظی به خصوص میتوانید از عروسک ها و اسباب بازی ها و حیوانات خانگی او نیز استفاده کنید.

 

۷.نظرتان درباره یک یادگاری چیست؟ یک پیشنهاد فوق العاده است. این یادگاری میتواند یک نوشته زیبا یا گردنبندی به خصوص یا حتی یه ساعت مچی و یا عکسی خانوادگی باشد که هر زمان احساس کرد دلتنگ شما و خانواده است به آن نگاه کند و میتوانید این موضوع را با معلم فرزندتان در میان بگذارید که مانع این کار او نشود و اجازه دهد این وسیله را بیرون بیاورد.

 

۸.اینکه رابطه خوبی با معلم کودکتان داشته باشید به او کمک میکند با معلمش احساس راحتی بیشتری بکند.پس حتما در همان روزهای اول خود را به معلم کودنتان معرفی کرده و اجازه دهید کودکتان شاهد این رابطه نزدیک و صمیمی باشد ولی بیش از حد احساس صمیت به کودتان منتقل نکنید به صورتی که کودکتان فراموش کند لازم است در مدرسه به حرف معلمش گوش دهد.

 

۱۲ راهکاری که در مورد مدرسه رفتن کودکتان باید بدانید
۱۲ راهکاری که در مورد مدرسه رفتن کودکتان باید بدانید

۹.از مورد علاقه های کودکتان به معلمش توضیح دهید.

این کار چندین مزییت دارد. هم سبب رابطه نزدیک و دوستانه فرزندتان به معلمش میشود و احساس ترس دیگر نخواهد داشت هم معلمش میتواند در زمان تشویق از تشویقی مورد علاقه کودکتان استفاده کند که شک نکنید بسیار لذت بخش خواهد بود.همچنین در زمان هایی مانند زمان بازی اطلاع معلم از بازی های مورد علاقه شاگردانش کوک زیادی به جو دوستانه و لذت بخش محیط کلاس میکند.

 

۱۰.داشتن یک برنامه روزانه مشخص نقش بسیار مهمی در گذراندن روز فرزندتان دارد. پس با درباره برنامه روزانه اش صحبت کنید و اطلاعات لازم را بدهید.این کار کمک زیادی میکند که فرزندتان بداند دقیقا چه اتفاقاتی قرار است بیافتد.اگر مدرسه و کلاس فرزندتان برنامه مشخصی ندارد از آنها تقاضای برنامه روزانه معیین بکنید و حتی خودتان میتوانید این برنامه را برای فرزندتان تنظیم کنید.

 

۱۱.بعد از گذشت یک مدت معیین حالا وقت ان است که با معلم فرزندتان در مورد پیشرفت ها و موفقیت های کودکتان صحبت کنید. فراموش نکنید کودکان در دوران مدرسه به طرز قابل توجهی بزرگ تر و عاقل تر میشوند و شما از این رشد بی اندازه و ناگهانی کودکتان قرار است تعجب کنید. بعد از شنیدن صحبت های معلم فرزندتان حتما نکات مثبت را با اون به اشتراک بگذارید و تشویقش کنید.این انگیزه مخصوصی به کودکتان میدهد.

 

۱۲.در درس هایش تنهایش نگذارید حداقل سال اول مدرسه و در هفته های اول زمان مناسبی برای این کار نیست.هنوز زمان زیادی برای کمک به استقلال کودکتان دارید.پس برای القای این حس توانایی اول باید کمی کمک به او بکنید بعد در مراحل بعدی اجازه دهید خودش امتحان کند ولی بازهم در کنارش باشید تا درصورت اشتباه حمایتش کنید.

 

لینک نوشته:یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 + 6 =

آخرین اخبار