جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

یبوست یا مشکل در بلع از مشکلات روده‌ای است

یبوست
یبوست

یبوست یا مشکل در بلع از مشکلات روده‌ای است : ممکن است به نظر نرسد که یبوست یا مشکل در بلع می‌تواند نشانه‌ای از یک مشکل عصبی باشد، اما تحقیقات جدید نشان می‌دهد که این مشکل روده ای می‌تواند نشانه اولیه بیماری پارکینسون باشد.

یبوست

یبوست
یبوست

به گزارش آماج : همچنین تصور می‌شود که علائم گوارشی قبل از ایجاد بیماری عروق مغزی، از جمله سکته مغزی، آنوریسم مغزی یا بیماری پارکینسون آلزایمر باشد.

محققان کلینیک مایو آریزونا، از داده‌های یک شبکه پرونده پزشکی سراسری ایالات متحده برای مقایسه بیش از ۲۴۰۰۰ نفر که به بیماری پارکینسون با علت ناشناخته تشخیص داده شده بودند، با افرادی که با بیماری دیگری تشخیص داده شده بودند، استفاده کردند. مشکلات عصبی شامل بیش از ۱۹۰۰۰ فرد مبتلا به بیماری آلزایمر، بیش از ۲۳۰۰۰ مبتلا به بیماری عروق مغزی و بیش از ۲۴۰۰۰ بدون هیچ یک از این مشکلات بود.

محققان افراد مبتلا به بیماری پارکینسون را با افراد دیگر مطابقت دادند.

آنها سپس فراوانی مشکلات روده را به طور متوسط ۶ سال قبل از تشخیص بیماری پارکینسون مقایسه کردند. برای آزمایش این فرضیه به روشی متفاوت، محققان تمام بزرگسالانی را که به هر یک از ۱۸ بیماری روده تشخیص داده شده بود، بر اساس شرایطشان به گروه‌های جداگانه تقسیم کردند.

سپس این افراد با افراد بدون آن بیماری خاص روده مطابقت داده شدند. آنها به مدت پنج سال از طریق سوابق پزشکی تحت نظر قرار گرفته شدند تا ببینند چند نفر از آنها به بیماری پارکینسون یا سایر اختلالات عصبی مبتلا شده اند. بر اساس این گزارش، چهار بیماری خاص روده با خطر بالاتر تشخیص بیماری پارکینسون مرتبط بودند.

یبوست یا مشکل در بلع

گاستروپارزی (که باعث تأخیر در تخلیه معده می‌شود)، دیسفاژی (که مشکل در بلع است) و یبوست همگی با خطر بیش از دو برابری بیماری پارکینسون در پنج سال قبل از تشخیص مرتبط بودند. سندروم روده تحریک پذیر بدون اسهال با ۱۷ درصد خطر بیشتر همراه بود.

یبوست
یبوست

نتایج مطالعه همچنین نشان داد که برداشتن آپاندیس، تأثیر محافظتی دارد که بیانگر نقش بالقوه آن در فرآیندهای بیماری منجر به بیماری پارکینسون است. اما بیماری التهابی روده و برداشتن تمام یا بخشی از عصب واگ برای درمان زخم معده با افزایش خطر پارکینسون مرتبط نبود.

افراد مبتلا به بیماری پارکینسون همچنین با شیوع بیشتری از سایر مشکلات روده مواجه بودند، از جمله احساس سوزش یا پری معده بدون علت واضح، سندرم روده تحریک پذیر با اسهال، و اسهال همراه با بی اختیاری مدفوع.

ارتباط روده و مغز

شاید باورش سخت باشد که مغز و روده انسان می‌توانند تا حد زیادی در ارتباط با یکدیگر کار کنند و اختلال در یکی اختلال در دیگری را در پی خواهد داشت. بسیاری از افراد زمانی که از این حقیقت آگاه می شوند با تعجب می‌پرسند که چگونه می‌شود ارتباط روده مغز را توجیه کرد؟

سیستم عصبی روده آنطور که ما می‌دانیم به نظر نمی‌رسد قادر به تفکر باشد، اما با مغز بزرگ ما ارتباط برقرار می‌کند، به بیان دیگر ارتباط روده و مغز در بدن وجود دارد و نتایج عمیقی به همراه دارد. ENS ممکن است باعث تغییرات عاطفی بزرگی در افرادی شود که با سندرم روده تحریک پذیر (IBS) و مشکلات عملکردی روده مانند یبوست، اسهال، نفخ، درد و ناراحتی معده کنار می‌آیند. برای چندین دهه، محققان و پزشکان فکر می‌کردند که اضطراب و افسردگی به این مشکلات کمک می‌کند.

ارتباط روده و مغز

اما مطالعات ما و مطالعات دیگر نشان می‌دهد که ممکن است برعکس هم باشد.» محققان در حال یافتن شواهدی هستند مبنی بر اینکه تحریک در سیستم گوارشی ممکن است سیگنال هایی را به سیستم عصبی مرکزی (CNS) ارسال کند که باعث تغییرات خلقی می‌شود. به نوعی، متخصصان گوارش (پزشکان متخصص در بیماری‌های ‌گوارشی) مانند مشاورانی هستند که به دنبال راه‌هایی برای تسکین مغز دوم هستند.

نویسندگان مطالعه خاطرنشان کردند که این شرایط قبل از شروع بیماری آلزایمر یا بیماری عروق مغزی نیز شیوع بیشتری داشتند.

لینک نوشته:دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

9 − 5 =

آخرین اخبار
آخرین مقالات
لینک های مفید