جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

متولدین چهار ماه اول امسال بیشتر دختر بودند یا پسر؟

متولدین
متولدین

متولدین چهار ماه اول امسال بیشتر دختر بودند یا پسر؟ رییس سازمان ثبت احوال کشور گفت: از ابتدای فروردین تا پایان تیرماه امسال ۳۳۸ هزار و ۶۸۴ نوزاد در کشور متولد شدند و ولادتشان به ثبت رسید.

متولدین

متولدین
متولدین

به گزارش آماج : هاشم کارگر افزود: باروری اصلی‌ترین مؤلفه تغییرات جمعیتی در جهان و هر محدوده جغرافیایی است. به نحوی که تغییرات ساختار و ترکیب جمعیت، حاصل کاهش و افزایش تعداد ولادت‌ها است.

وی ادامه داد: از این رو برای هر نوع تصمیم‌گیری و برنامه‌ریزی‌ در جامعه، بررسی، تحلیل و توصیف روند میزان‌های ولادت از ضروری‌ترین مطالعات در بسیاری از حوزه‌های اجتماعی محسوب شده و تغییرات آن مورد توجه برنامه‌های سیاست‌گذاری در حوزه جمعیت است.

وی با اشاره به میزان ولادت در سال ۱۴۰۱، گفت: درسال گذشته یک میلیون ۷۵ هزارو ۲۳۱ رویداد ولادت به ثبت رسیده است.

دراین مدت به عنوان مثال در استان هایی مانند تهران ۴۲هزارو ۴۱۷نفر، سیستان و بلوچستان ۲۸هزارو ۹۰۵ و خراسان رضوی ۳۳هزارو ۳۰۲ نوزارد متولد شدند.

همچنین از ۳۳۸ هزارو ۶۸۴نوزارد متولد شده در چهار ماهه نخست امسال ۱۷۵ هزارو ۶۹۴ نوزاد پسر و ۱۶۲هزارو ۹۰۷نوزاد هم دختر بودند.

بر اساس گزارش های سازمان ثبت احوال کشور در حال حاضر بیش از ۹۷ درصد رویداد ولادت و ۹۵درصدی رویداد فوت در مهلت قانونی از جمله اقدامات سازمان ثبت احوال کشور در راستای ارائه آمارهای به روز و جدید است.

سخنگوی سازمان ثبت احوال کشور گفت: در ۶ ماه نخست سال جاری ۵۳۳ هزار و ۸۸ نوزاد متولد شدند که ۳۹.۴ درصد از این ولادت‌ها، فرزند اول خانواده هستند.

متولدین
متولدین

سیف الله ابوترابی روز جمعه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود: از ۵۳۳ هزار و ۸۸ نوزاد متولد شده در ۶ ماه نخست امسال ۲۸۸ هزار و ۳۰ نوزاد پسر و ۵۶۹ هزار و ۵۰۲ نوزاد دختر بودند.

وی ادامه داد: از کل ولادت‌های رخ‌داده در نیمه نخست امسال ۳۹.۴درصد ولادت مرتبه اول (فرزند اول)، ۴۰.۶ درصد ولادت مرتبه دوم(فرزند دوم)، ۱۵.۲ درصد ولادت مرتبه سوم (فرزند سوم) و ۴.۸درصد ولادت مرتبه چهارم(فرزند چهارم) و بیشتر بوده است.

سخنگوی سازمان ثبت احوال در مورد اینکه نوزادان متولد شده در ۶ ماه امسال دارای خواهر یا بردار بودند نیز گفت : نیمی از ولادت‌های رخ‌ داده در این مدت مربوط به نوزادانی است که یک برادر و یا خواهر بزرگتر از خود دارند.

بیشترین تعداد تولد فرزند اول مربوط به مادران ۲۰تا ۲۴ ساله است

وی خاطر نشان کرد: بررسی ولادت‌های مرتبه اول ثبت شده در۶ ماه نخست سال ۱۴۰۰برحسب گروه سنی مادران نشان می‌دهد که بیشترین سهم ولادت‌های مرتبه اول(فرزند اول) ثبت شده با ۲۷.۲ درصد مربوط به مادران ۲۰ تا ۲۴ ساله است.

ابوترابی با بیان اینکه میانه سنی مادران در ولادت‌های مرتبه اول، ۲۶سال است، تصریح کرد: یعنی نیمی از مادران در زمان به دنیا آوردن اولین فرزند خود، ۲۶ ساله و بیشتر یا کمتر بوده‌اند و همچنین در حدود ۱۲ درصد از نوزادانی که اولین فرزند هستند مادرانی با سن بالای ۳۵ سال داشته‌اند.

بیشترین سهم ولادت‌های مرتبه دوم مربوط به مادران ۳۰ تا ۳۴ ساله است

سخنگوی سازمان ثبت احوال گفت: بررسی ولادت‌های مرتبه دوم ثبت شده در ۶ ماه نخست سال ۱۴۰۰ برحسب گروه سنی مادران نشان می‌دهد که بیشترین سهم ولادت‌های مرتبه دوم ثبت شده با ۳۱.۱ درصد مربوط به مادران ۳۰ تا ۳۴ ساله است.

وی ادامه داد: در حدود ۵۹ درصد از ولادت‌های مرتبه دوم مربوط به مادران ۲۵ تا ۳۴ ساله است و این ولادت‌ها، مربوط به نوزادانی است که یک خواهر یا یک برادر بزرگتر از خود دارند و میانه ولادت‌های مرتبه دوم مربوط به مادران ۳۰ ساله است، به عبارت دیگر نیمی از نوزادنی که فرزند دوم خانواده هستند مادران ۳۰ ساله و بیشتر یاکمتر دارند.

ابوترابی با اشره به اینکه بررسی ولادت‌های مرتبه سوم و بیشتر ثبت‌شده در نیمه نخست سال ۱۴۰۰ برحسب گروه سنی مادران نشان می‌دهد که بیشترین سهم ولادت‌های ثبت‌شده با رقم ۳۷.۷ درصد مربوط به مادران گروه سنی ۳۰ تا ۳۴ ساله است.

وی افزود: مادران ۲۵ تا ۳۹ سال با رقم ۸۶.۹ درصد (به‌ترتیب با ۲۵.۴، ۳۷.۷ و ۲۳.۹ در گروه‌های سنی ۲۹-۲۵، ۳۴-۳۰، ۳۹-۳۵) بیشترین سهم ولادت‌های مرتبه سوم و بیشتر را به خود اختصاص داده‌اند و میانه ولادت‌های مرتبه سوم و بیشتر مربوط به مادران ۳۲ ساله است، به‌عبارت دیگر نیمی از نوزادانی که فرزند سوم خانواده‌اند از مادرانی با سن ۳۲ ساله و بیشتر به‌ دنیا آمده‌اند.

متولدین

متولدین
متولدین

تا چند سال اخیر آمارهای انسانی صرفا با استفاده از سامانه‌های موجود که گزارشاتی ایستا در اختیار قرار می‌داد تولید و منتشر می‌شد.

اما با توجه به سیاست‌های کلی دولت سیزدهم و همچنین وزیر کشور مبنی بر راه اندازی کارها و انجام جهادی کارها و همچنین رفع نیاز تمامی کاربران و ذینفعان در تمامی خدمات دولت، سازمان ثبت احوال تغییر رویکرد داشته و با استفاده از ظرفیت‌های موجود سازمان از جمله اطلاعات پایگاه جمعیت مستقر در سازمان اقدام به تولید و ارائه آمارهای به روز و جدید با اقلام درخواستی متنوع کرده است.

از جمله اقدامات شامل ایجاد انبار داده و داشبورد مهاجرت‌های داخلی برای رصد جابه جایی‌های داخل کشور با توجه به عملیاتی شدن سامانه تغییر نشانی سازمان ثبت احوال کشور(بند ک تبصره ۱۰ قانون بودجه سال ۱۴۰۲)،

پاسخ به درخواست‌های آمارهای انسانی دستگاه‌های اجرایی کشور به ویژه در راستای انجام تکالیف وزارت کشور در قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت، طراحی و ایجاد داشبورد جمعیتی (در دست اقدام)،

رصد مداوم و ارائه پیشنهاد جهت بهبود هرم جمعیتی در آینده و به روزرسانی مداوم و بی‌درنگ آن از طریق اتصال به پایگاه‌های مربوطه، بهبود کیفیت داده‌های پایگاه جمعیتی ثبت احوال به لحاظ ثبت بی درنگ وقایع چهارگانه (تولد، وفات، ازدواج، طلاق)،

آغاز طرح پالایش پایگاه اطلاعات جمعیت کشور از نقطه نظر کشف و ثبت موارد دیر ثبتی فوت، ثبت بیش از ۹۷ درصدی رویداد ولادت و ۹۵درصدی رویداد فوت در مهلت قانونی وتحلیل و انتشار آمار و اطلاعات جمعیتی به صورت مکان محور و تخصصی است.

لینک نوشته:دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 + سیزده =

آخرین اخبار
آخرین مقالات
لینک های مفید