جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

چگونه تخم مرغ را ضدعفونی کنیم

سوالی که این روزها زیاد برای هممون‌پیش میاد این هست که چطوری مواد غذایی را ضد عفونی کنیم، چکار کنیم‌ که آلودگی منتشر نشه

در این مقاله تخم مرغ و روش خرید و نگه داری آن را توضیح میدهیم.

باید هنگام خرید تخم مرغ دقت کنیم و با رعایت نکات گفته شده از انتقال هر گونه آلودگی به داخل خانه و مخصوصا یخچال جلوگیری کرد چون برخی ارگانیسم ها نظیر ویروس کرونا در یخچال تا مدتها فعال خواهند و احتمالا آلودگی مجدد از اونها وجود داره…. پوسته تخم مرغ تقریباً به طور کامل از بلورهای ریز کربنات کلسیم ساخته شده است. گرچه در ظاهر پوسته تخم مرغ یکپارچه به نظر می رسد، اما حدود ۸۰۰۰ سوراخ ذره بینی دارد. این سوراخ های ریز می توانند رطوبت، گاز و باکتری ها از جمله سالمونلا را به درون تخم مرغ راه بدهند.

اما طبیعت برای حل این مشکل راه حلی را ایجاد کرده است. درست پیش از تخم گذاری، بدن مرغ یک ماده مخاطی پروتئین مانند را روی سطح بیرونی تخم مرغ باقی می گذارد. این لایه محافظ که کوتیکول نام دارد، منافذ پوسته تخم مرغ را می بندد و مانع از انتقال باکتری از بیرون تخم مرغ به درون آن می شود.

منتها این لایه محافظ فقط مادامی که تخم مرغ «شسته نشده است» دست نخورده باقی می ماند. شستن و آبکشی تخم مرغ این لایه را از بین می برد و منافذ تخم مرغ را باز می کند.

اگر تخم مرغ شسته نشده باشد، می توان آن را خارج از یخچال نگه داشت اما.

اگر به هر علتی می خواهید تخم مرغ هایی را که خریده اید بشویید، بهتر است از صابون یا سایر مواد پاک کننده استفاده نکنید. چرا پس از شسته شدن لایه محافظ تخم مرغ ممکن است این مواد شیمیایی به درون تخم مرغ نفوذ کنند. از طرف دیگر برخی از مواد شیمیایی پاک کننده نفوذپذیری پوسته تخم مرغ را به باکتری ها افزایش می دهند.

 

egg

 

شستن تخم مرغ در آب سرد هم درست نیست. شستن تخم مرغ در آب سرد فشار منفی درون تخم مرغ ایجاد می کند که باکتری های ناخواسته را به درون تخم مرغ می کشد.

اگر می خواهید تخم مرغ را بشویید، از آب گرم استفاده کنید.

بعد از دست زدن به تخم مرغ ، چه در هنگام خرید، چه در هنگام‌پخت و پز حتما دستها را با اب و صابون شسته و پوسته تخم مرغ را در سطل دردار بیندازید.

همیشه تصور کنید تخم مرغ یا هر چیزی که‌میخرید آلوده است و شما باید نهایت رعایت و دقت را انجام دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هجده − 12 =

آخرین اخبار
آخرین مقالات
لینک های مفید