جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

روز جهانیNFT / توکن غیرقابل تعویض چیست؟

NFT یا توکن غیرقابل تعویض، توکن‌های رمزنگاری‌شده منحصربه‌فرد یا دارایی‌ها و مجموعه‌های دیجیتالی روی بلاک‌چین و نشان‌دهنده مالکیت یک مورد منحصربه‌فرد در دنیای مجازی است‌. روز جهانی NFT هر سال در ۲۰ سپتامبر برگزار می‌شود و در سال جاری بر آینده توکن‌های غیرقابل تعویض و دارایی‌های دیجیتال تمرکز دارد.

به گزارش آماج، بیستم سپتامبر رسماً به‌عنوان روز جهانی NFT شناخته می‌شود. این اصطلاح در چنین روزی از سال ۲۰۱۷، به‌طور رسمی معرفی شد و از آن زمان NFTها نه‌تنها به یک صنعت، بلکه به یک پدیده فرهنگی تبدیل شده‌اند که در آن افراد گرد هم می‌آیند و جوامع ویژه‌ای را شکل می‌دهند. بیان دیجیتال با لحظات ورزشی باورنکردنی، هنرهای نفس‌گیر، جوامع پرشور و ایده‌های نوآورانه، معنای جدیدی با NFT پیدا کرده است که تأثیرات فرهنگی و صنعتی زیادی بر جای گذاشته است.

ان اف تی ها هنوز یک فناوری نسبتاً جدید هستند، اما به‌عنوان راهی برای جمع‌آوری و تجارت هنر دیجیتال و کلکسیون‌ها به‌طور فزاینده‌ای در حال محبوب شدن هستند و می‌توانند برای نشان دادن مالکیت هر دارایی دیجیتال مانند تصاویر، ویدئوها و موسیقی استفاده شوند.

NFT این پتانسیل را دارد که شیوه مالکیت و تعامل انسان را با دارایی‌های دیجیتال متحول کند. هر دارایی دیجیتالی شامل تصاویر، هنر، موسیقی، ویدئوها و لیست بی‌پایانی از سایر اقلام می‌تواند به یک ان اف تی  تبدیل شود. توانایی در اختیار داشتن ان اف تی ها امن، قابل تأیید و تحت کنترل کامل مالک است.

NFT چیست؟

NFT یا توکن غیرقابل تعویض، توکن‌های رمزنگاری‌شده منحصربه‌فرد یا دارایی‌ها و مجموعه‌های دیجیتالی روی بلاک‌چین و نشان‌دهنده مالکیت یک مورد منحصربه‌فرد در دنیای مجازی است‌. در واقع نوعی سرمایه‌گذاری مالی، عاطفی، هیجانی یا هدفمند در فضای مجازی با دریافت سند رسمی مالکیت است.NFTها روی یک بلاک‌چین ذخیره می‌شوند که یک دفتر کل غیرمتمرکز است و همه تراکنش‌ها را ثبت می‌کند. این بدان معنی است که ان اف تی ها ضد دستکاری هستند و می‌توانند به راحتی بین مالکان منتقل شوند.

ان اف تی ها آینده مالکیت دیجیتال هستند، زیرا مردم به همان میزان که در دنیای واقعی به‌دنبال به نمایش گذاشتن آثار و عملکرد یا جمع‌آوری کلکسیون هستند، به چنین مواردی در دنیای مجازی نیز تمایل دارند.

NFT چیست؟
NFT چیست؟

روز جهانی NFT سال ۲۰۲۳

روز جهانی ان اف تی به تجلیل از سازندگان و مجموعه‌داران در این جامعه می‌پردازد و روزی است که مردم در مورد NFT‌ها بیاموزند و با مجموعه شخصی خود شروع کنند.

توکن‌های غیرقابل تعویض یا NFT‌ها در مدت زمان کوتاهی جای خود را به‌عنوان توکن‌های قابل مبادله و همچنین نوعی بیان هنری در دنیای دیجیتال باز کردند. این دارایی‌ها نمی‌توانند تکرار شوند و دستکاری مالکیت آن‌ها ممکن نیست. در نتیجه ان اف تی یک جامعه پر رونق و بهشتی برای سازندگان و مجموعه‌داران پرشور است.

با رونق گرفتن این جامعه، آنچه زمانی به‌عنوان کاوش در مورد چگونگی استفاده از بلاک‌چین آغاز شد، اکنون با معرفی استاندارد ERC-۷۲۱ زندگی خود را دارد. این استاندارد با تمرکز بر دارایی‌های غیر قابل جایگزینی این امکان را فراهم می‌کند که یک دارایی دیجیتال را در یک شبکه بلاک‌چین هم‌چون اتریوم ذخیره یا در قالب رمزارز به‌طور دائمی منتشر کرد.

روز جهانی NFT نه تنها سالگرد معرفی این توکن استاندارد، بلکه تولد واقعی ان اف تی ها را نیز جشن می‌گیرد و روزی برای جشن گرفتن به‌عنوان کل جامعه شکل‌گرفته، همچنین فرصتی قابل‌توجه برای تأمل در تاریخچه چگونگی دستیابی به چنین تکاملی است.

شعار روز جهانی ان اف تی در سال ۲۰۲۳ هنوز به‌طور رسمی توسط سازمان روز جهانی ان اف تی منتشر نشده، با این حال قرار است این روز در سال جاری بر اهمیت و آینده توکن‌های غیرقابل تعویض و دارایی‌های دیجیتال متمرکز شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × دو =

آخرین اخبار
آخرین مقالات
لینک های مفید