جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

توصیه های طلایی در روزهای بحرانی آلودگی هوا

آلودگی هوا
آلودگی هوا

توصیه های طلایی در روزهای بحرانی آلودگی هوا : کارشناس بهداشت هوای معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: آلودگی هوا نه تنها یک موضوع زیست محیطی بلکه یک مسئله جدی بهداشتی در جهان است.

آلودگی هوا

آلودگی هوا
آلودگی هوا

به گزارش آماج : مهدی کمری مواجهه با هوای آلوده را باعث افزایش اختلالات تنفسی مانند آسم و برونشیت برشمرد و خاطرنشان کرد: هوای آلوده بر افراد آسیب‌پذیر مانند کودکان، سالمندان و زنان باردار تاثیرگذارتر است.

وی برای حفظ سلامت و کاهش خطرات ناشی از آلودگی هوا راهکار‌هایی را مطرح کرد که در پی می‌آید:

آگاهی از وضعیت کیفیت هوا

گزارش روزانه کیفیت هوا با شاخصی (AQI) اعلام می‌شود که با رنگ بندی‌های خاص نشان می‌دهد که هوای اطراف چقدر آلوده است و این میزان آلودگی چه اثراتی ممکن است بر سلامتی شما داشته باشد.

برای دسترسی به اطلاعات شاخص کیفیت هوا در شهر تهران می‌توانید به سایت شرکت کنترل و کیفیت هوای تهران یا سامانه پایش کیفی هوای کشور مراجعه کنید. البته نرم افزار‌های موبایلی نیز برای این منظور آماده شده است.

گروه‌های حساس در برابر آلودگی هوا

کودکان، سالمندان و زنان باردار، افراد مبتلا به بیماری‌های زمینه‌ای، قلبی و عروقی، تنفسی و آسم از گروه‌های حساس و مستعد ابتلا به بیماری‌های مرتبط با آلودگی هوا و بسیار آسیب‌پذیر هستند.

به طور کلی ژنتیک فرد، ابتلا به بیماری‌های زمینه‌ای و نوع تغذیه بر حساسیت فرد به آلودگی هوا تاثیرگذار است.

در منزل بمانید و در و پنجره‌ها را ببندید

در شرایط آلودگی هوا برای کسانی که جهت خروج از منزل ضرورتی ندارند، ماندن در خانه بهترین راهکار است تا خود را از مواجهه با هوای آلوده دور نگه دارند.

همچنین بهتر است در و پنجره‌ها را بسته و در صورت داشتن تهویه متبوع آن را در حالت بازچرخش (re-circulate) قرار دهید. دستگاه‌های تصفیه کننده هوا در صورتی که متناسب با فضای خانه تهیه شوند می‌توانند به افزایش کیفیت هوا در منزل کمک کنند.

آلودگی هوا
آلودگی هوا

خانه را مرطوب نگه دارید و از کشیدن سیگار اجتناب کنید

با توجه به این که آلودگی هوای سبب تحریک ناحیه فوقانی سیستم تنفسی و ایجاد سرفه می‌شود، بهتر است با نوشیدن آب و مایعات از خشک شدن گلو جلوگیری کنید.

با استفاده از دستگاه‌های بخور می‌توان رطوبت خانه را متناسب کرد. در این شرایط کشیدن سیگار و استفاده از وسایل گرمایشی مثل شومینه سبب کاهش کیفیت هوا در منزل می‌شوند.

استفاده از گل‌ها و گیاهان آپارتمانی و استفاده از دستگاه‌های تصفیه کننده هوا (حتما قبل از خرید مزایا و معایب آن را بررسی کنید) می‌تواند در بهبود کیفیت هوای داخل خانه موثر باشد.

ورزش کردن و فعالیت بدنی در فضای باز را محدود کنید

نرمش و ورزش در روز‌های آلوده باید در منزل یا باشگاه‌های ورزشی مسقف و دارای سیستم تهویه انجام شود و از ورزش کردن در فضای باز به ویژه فعالیت‌های سنگین و طولانی مدت مثل دویدن و دوچرخه‌سواری که سبب افزایش میزان تعداد تنفس می‌شود، خودداری شود.

از ماسک مناسب آلودگی هوا استفاده کنید

ماسک‌های جراحی یا سه لایه معمولی در آلودگی هوا تقریبا بی‌اثر هستند. ماسک‌های مناسب در این شرایط آلودگی شامل انواع ماسک‌های N ۹۵، KN ۹۵ و FFP ۲ هستند که می‌توانند با استفاده از استاندارد‌های شناخته شده بین‌المللی تا ۹۵ درصد ذرات معلق را فیلتر کنند.

این ماسک‌ها در دو نوع بدون دریچه و دریچه‌دار تولید می‌شوند. افراد دارای بیماری‌های قلبی و تنفسی و زنان باردار قبل از استفاده از این ماسک‌ها با پزشک خود مشورت کنند.

تا حد ممکن از آلوده کردن بیشتر هوا بپرهیزید

در شرایط آلودگی هوا، کمتر از خودرو شخصی استفاده کنیم و حمل و نقل عمومی را در اولویت قراردهیم.

در این روز‌ها اقداماتی نظیر سوزاندن زباله و شاخ و برگ درختان، نقاشی در و دیوار با استفاده از اسپری و انجام فعالیت‌هایی که به هر شکلی تولید گرد و غبار می‌کنند را محدود کنیم.

استفاده از خدمات الکترونیک برای خرید‌های روزمره و امور بانکی می‌تواند کمک‌کننده باشد.

مصرف انرژی را مدیریت کنیم

در فصول سرد سال مصرف سوخت در بخش خانگی افزایش می‌یابد. این مسئله سبب می‌شود تا صنایع به منظور جلوگیری از توقف در تولید، به مصرف سوخت‌هایی با کیفیت کمتر روی آورند. مدیریت مصرف انرژی در منزل ضمن کاهش هزینه‌ها سبب می‌شود استفاده از این نوع سوخت‌ها به کمترین مقدار برسد. استفاده از لامپ‌های کم مصرف، ترموستات‌های اتوماتیک یا هوشمند و تنظیم درجه حرارت منزل روی ۲۰درجه سانتی‌گراد، پوشیدن لباس مناسب با فصل، عایق‌کاری مناسب و استانداردسازی شوفاژخانه می‌تواند به مدیریت مصرف کمک کند.

1384207 976

مراقب سالمندان و افراد حساس به آلودگی هوا باشیم

براساس تحقیقات صورت گرفته، آلودگی هوا ممکن است سبب تشدید شیوع و عوارض برخی بیماری‌ها شود؛ بنابراین در روز‌هایی که هوا در شرایط ناسالم است از احوال دوستان، همسایگان و خویشاوندان سالمند دارای بیماری‌های قلبی و تنفسی آگاه شویم. کسانی که دارای آسم هستند حتما اسپری‌های مخصوص خود را همراه داشته باشند.

به موضوع آلودگی هوا و اثرات آن بر سلامت اهمیت دهیم

بنابر اعلام روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی، آلودگی هوا همه ما را تحت تاثیر قرار می‌دهد و اگر به آن توجه نکنیم تاثیرات بسیار جدی بر سلامت ما خواهد داشت. آگاهی از اثرات منفی آلودگی هوا و مشارکت فعال در برنامه‌ها و سیاست‌های مرتبط با کاهش آلودگی (نظیر دوره‌های آموزشی و فعالیت‌های اجتماعی) می‌تواند نقش مهمی در بهبود وضعیت کیفیت هوا داشته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هجده − 18 =

آخرین اخبار
آخرین مقالات
لینک های مفید