جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

توسعه همکاری های اقتصادی ایران و ترکمنستان

رئیس جمهور ترکمنستان بر توسعه تجارت دوجانبه، ایجاد قالب‌های جدید تعامل و اجرای پروژه‌های مشترک در زمینه‌های امیدوارکننده با ایران تاکید کرد.

به گزارش آماج به نقل از وزارت راه و شهرسازی، سردار بردی‌محمداف، رئیس جمهور ترکمنستان با ارسال پیامی به شرکت‌کنندگان نمایشگاه تخصصی «ایران پروژه» بر توسعه حجم تجارت دوجانبه، ایجاد قالب‌های جدید تعامل و اجرای پروژه‌های مشترک در زمینه‌های امیدوارکننده تاکید کرد.

وی در ادامه به چشم‌اندازهایی که در مشارکت با ایران، به‌ویژه در حوزه تعامل در امتداد خط ریلی «قزاقستان-ترکمنستان-ایران» باز می‌شود، اشاره کرد.

بنا بر سخنان وی، پروژه‌های اقتصادی محافل تجاری ترکمنستان و ایران از جمله طرح‌های که در حاشیه مجمع آتی تجاری ارائه خواهند شد، نقش ویژه‌ای را در امر تقویت روابط بین دو کشور ایفا خواهند کرد. در پیام رئیس جمهور ترکمنستان برگزاری کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی ترکمنستان و ایران در عشق آباد نقش مهمی در افزایش همکاری‌های آتی خواهد داشت.

وی تصریح کرد: شکی نیست که مذاکرات و توافقات آتی، پیش نیازی برای تقویت و گسترش همکاری بین تجار دو کشور همسایه در زمینه‌های جدید و همچنین اجرای بعدی پروژه‌های مورد علاقه دو طرف خواهد بود.

هفدهمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی، به ریاست مهرداد بذرپاش وزیر راه و شهرسازی کشورمان و رشید مردوف معاون رئیس کابینه وزرا و وزیر امور خارجه ترکمنستان با حضور نمایندگان نهادهای اجرایی کشور برگزار می‌شود.

بر اساس توافق مقامات دو کشور، مقرر است تا در حاشیه هفدهمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی ایران و ترکمنستان، همایش مشترک تجاری بازرگانان و بخش‌های خصوصی دو کشور و همچنین پانزدهمین نمایشگاه اختصاصی-تخصصی با عنوان «ایران پروژه» هم‌زمان با برگزاری اجلاس هفدهم برگزار شود.

هدف از برگزاری این رویداد، تعمیق و توسعه مراودات و مناسبات همه‌جانبه در حوزه‌های تجاری، بازرگانی، حمل و نقل و ترانزیت، انرژی، صنعتی، خدمات فنی و مهندسی، گمرکی، استانی، کشاورزی، علمی، بهداشتی، گردشگری و … است.

مقرر است تا در این اجلاس علاوه بر امضای سند اجلاس، اسناد همکاری سایر حوزه‌ها نیز به امضای مقامات دو کشور برسد.

هفدهمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی جمهوری اسلامی ایران و ترکمنستان به میزبانی کشور ترکمنستان در عشق آباد از ۲۵ تا ۲۷ آبان ماه ۱۴۰۲ برقرار است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

8 − 4 =

آخرین اخبار
آخرین مقالات
لینک های مفید