جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

بلیط هواپیما چارتر

بلیط هواپیما چارتر
بلیط هواپیما چارتر

بلیط هواپیما چارتر به نوعی بلیط هواپیما گفته می‌شود که توسط شرکت‌های مسافربری، آژانس ها یا سازمان‌های دیگر از قبل خریداری و رزرو می‌شود. این بلیط‌ها معمولاً با قیمت پایین‌تر از بلیط هواپیما عادی به فروش می‌رسند، زیرا شرکت‌های خریدار قبل از زمان پرواز آن صندلی‌‌ها را به نام آژانس خود زده‌اند و اگر فروش نرود خودشان متضرر خواهند شد البته برای خرید صندلی‌های هواپیما تخفیفات ویژه‌ای نیز دریافت می‌کنند.

بلیط هواپیما چارتر

بلیط هواپیما چارتر
بلیط هواپیما چارتر

به گزارش آماج : بلیط هواپیما چارتر معمولاً برای مقصد‌های توریستی، تورهای گردشگری یا مناسبت‌های خاص مانند اعیاد یا تعطیلات سال نو استفاده می‌شود.

خرید بلیط هواپیما چارتر دارای مزایا و معایب خاص خود است. از جمله مزایای آن می‌توان به قیمت مناسب مخصوصا در آستانه زمان پرواز اشاره کرد. از جمله معایب آن نیز محدود بودن تعداد صندلی‌های موجود، عدم امکان استرداد وجه یا تغییر نام در صورت لغو سفر، عدم پوشش بلیط هواپیما چارتر توسط برخی از بیمه‌های سفر است.

روش خرید بلیط هواپیما چارتر

بلیط هواپیما چارتر را می‌توان از طرق مختلف خریداری کرد. رایج‌ترین روش خرید بلیط هواپیما چارتر از طریق سایت‌های اینترنتی شرکت‌های مسافربری، آژانس‌های مسافرتی یا سامانه‌های رزرواسیون آنلاین است. همچنین می‌توان از طریق پلتفرم سفرمارکت بلیط هواپیما چارتر تهیه کرد. البته باید توجه داشت که بليط هوایي چارتر به دليل قيمت پائين تقاضای زيادی دارد و لذا بهتر است در صورت قصد سفر با خرید بليط هواپیما چارتر، حدود يك الي دو ماه قبل اقدام به خريد آن كنيد.

قوانین رزرو بلیط هواپیما چارتر

بلیط هواپیما چارتر یکی از گزینه‌های مورد علاقه مسافران برای سفر به مقصد های داخلی و خارجی است. اما آیا شما با قوانین رزرو بلیط هواپیما چارتر آشنا هستید؟ در این بخش، ما به شما توضیح می‌دهیم که برای خرید بلیط هواپیما چارتر چه نکاتی را باید در نظر داشته باشید.

بلیط چارتر قابل استرداد نیست و در صورت لغو سفر، کل مبلغ پرداخت شده سوخته محسوب می شود. هیچ گزینه‌ای هم وجود ندارد که بتواند مبلغی را به شما بازگرداند. حتی اگر شخصی از دنیا برود هم این بلیط سوخت خواهد شد.

مورد بعدی این است که بلیط چارتر به هیچ عنوان قابل تغییر نام، تاریخ و مقصد نیست و در صورت درخواست تغییر، کل مبلغ پرداخت شده سوخت می‌شود. این در شرایطی است که اگر فامیلی خود را با یک حرف جابه‌جا بنویسید دیگر امکان ویرایش نیست و باید یک بلیط چارتر دیگر تهیه کنید.

بلیط چارتر مانند بلیط سیستمی دارای محدودیت در وزن بار مجاز است و در صورت عبور از حد مجاز، هزینه اضافه بار باید پرداخت شود. البته این موضوع خیلی با دیگر بلیط‌های هواپیما تفاوتی ندارد. زیرا در بلیط‌های سیستمی نیز محدودیت بار وجود دارد.

بلیط چارتر اگر از طرف ایرلاین کنسل شده باشد هزینه پس از چند روز استرداد می‌شود. خوب است بدانید که در صورت تاخیر یا تعجیل در پرواز اطلاعات مورد نیازتان از طریق آژانس مسافرتی به شما اطلاع داده خواهد شد.

بلیط هواپیما چارتر
بلیط هواپیما چارتر

آنچه باید برای خریدن بهترین بلیط‌ چارتر هواپیما بدانید​

بلیط چارتر هواپیما، عبارتی که حتما هنگام خرید بلیط هواپیما با آن برخورد داشته‌اید. لازم است بدانید که در کل دو نوع بلیط هواپیما وجود دارد. با داشتن اطلاعات کافی از این دو نوع بلیط پرواز می‌توانید بهترین انتخاب را برای سفرهای هوایی خود داشته باشید. این دو نوع، بلیط‌های چارتر و بلیط‌های سیستمی هستند.

بلیط‌های چارتر از لحاظ قیمت، تامین‌کننده، شرایط کنسلی و برخی قوانین خرید بلیط هواپیما متفاوت هستند و از قواعد بلیط‌های سیستمی پیروی نمی‌کنند.

مفهوم بلیط چارتر و چارترکننده

چارتر به معنی دربست کرایه کردن است. در مواقعی که برخی شرکت‌ها، آژانس‌ها و دفاتر خدمات مسافرتی گاهاً تمام یا تعدادی از بلیط‌های پرواز یک شرکت هواپیمایی را خریداری می‌کنند تا آن‌ها را به مرور زمان به مشتریان خود بفروشند، اصطلاحا شرکت یا آژانس چارترکننده نامیده می‌شوند و بلیطی که توسط این آژانس‌ها به فروش می‌رسد بلیط چارتر نام دارد.

با رصد کردن نوسانات قیمت می‌توانید بهترین بلیط چارتر را بخرید​

قیمتگذاری بلیط‌های چارتر هواپیما توسط آژانس چاترکننده انجام می‌شود و از آن‌جایی که چارترکننده صندلی‌ها را از پیش خریداری کرده تلاش می‌کند تا تمام صندلی‌ها به بهترین نحو به فروش برسند. درواقع فروش تمامی بلیط‌های پرواز و فروش با سودی مناسب، دغدغه‌های چارترکننده است. از این رو ممکن است در بازه‌های زمانی مختلف و بسته به میزان تقاضا نوسانات زیادی در قیمت بلیط چارتر مشاهده کنید. بلیط چارتر لزوما در همه زمان‌ها بلیط ارزانی نیست، بنابراین رصد کردن این نوسانات کمک شایانی به مسافران می‌کند تا به موقع بلیط‌های چارتر را با ارزانترین قیمت خریداری کنند.

قوانین کنسلی و استرداد در بلیط چارتر توسط چارترکننده تعیین می‌شود​​

قوانین کنسلی و میزان جریمه کنسلی در بلیط‌های چارتر از قواعد بلیط سیستمی پیروی نمی‌کند و باتوجه به اینکه از سمت آژانس چارترکننده تعیین می‌شود نمی‌توان قوانین کلی برای آن در نظر گرفت. در بیشتر مواقع بلیط‌های چارتر غیرقابل استرداد هستند. اما این قوانین ممکن است با توجه به قوانین داخلی چارترکننده، زمان درخواست شما برای کنسلی بلیط و پایین یا بالا بودن قیمت بلیطتان، تغییر کند.

در خرید بلیط چارتر نرخ کودک و بزرگسال تفاوتی ندارد​

برای خرید بلیط چارتر هواپیما برخلاف بلیط‌های سیستمی، سن بزرگسالان و کودکان در قیمت بلیط تاثیری ندارد و کودکان از 2سال به بالا بزرگسال محسوب خواهند شد. بنابراین وقتی با چند کودک سفر می‌کنید شاید خرید بلیط چارتر مقرون به صرفه نباشد. در خرید بلیط چارتر، کودکان زیر 2 سال که نوزاد اطلاق می‌شوند نیازی به بلیط و صندلی ندارند و برای کودکان 2سال به بالا ملزم به خرید بلیط با همان قیمت بلیط بزرگسال هستید.

خرید بلیط هواپیما چارتر خارجی

بلیط پروازهای چارتری خارجی را هم می‌توانید مانند بلیط‌های چارتر داخلی از اسنپ‌تریپ خریداری کنید. برای این کار کافیست به اپلیکیشن اسنپ‌تریپ مراجه کنید. مبدا و مقصد پرواز خارجی را وارد کنید و پس از نمایش نتایج جست‌وجو، تعدادی از بلیط‌ها با برچسب «چارتری» مشخص شده‌اند. با انتخاب این بلیط‌ها بلیط چارتری پرواز خارجی خود را آسان و سریع از اپلیکیشن اسنپ‌تریپ بخرید.

 

بلیط هواپیما چارتر
بلیط هواپیما چارتر

مزایا و معایب بلیط چارتر چیست؟

با توجه به موارد گفته شده شاید بخواهید بدانید که به صورت کلی مزایا و معایب این گونه بلیط‌ هواپیما چیست؟ شرایطی را در ادامه بررسی می‌کنیم که ممکن است در بعضی مواقع تغییر کند اما به صورت کلی به مزایا و معایب بلیط چارتر به شرح زیر است:

قیمت بلیط چارتر عموما پایین‌تر از بلیط عادی و سیستمی است.

بلیط های چارتر در دو بازه زمانی، می‌توانند بسیار ارزان‌تر از بلیط‌های سیستمی باشند. یکی در زمان‌های نزدیک به پرواز که معمولا آن را به نام بلیط لحظه آخری می‌شناسیم. دیگری در مسیرهای پروازی، خلاف سفر عموم مسافران. مثلا در روزهای تعطیل، افراد در حال رفتن به مقاصد تفریحی هستند. در نتیجه پروازهای برگشت، تقاضای کمتری دارد و ارزانتر می‌شود. مثلا پرواز روز ۱ فروردین از کیش به تهران.

معایب بلیط چارتر عبارتند از:

همان‌طور که گفته شد با خرید بلیط هواپیما چارتر فکر استرداد، تغییر و کنسل کردن بلیط را از سرتان بیرون کنید. چه به صورت آنلاین و چه در مواقعی که اپراتور آژانس هواپیمایی این بلیط را به شما می‌فروشد باز هم اطمینان حاصل می‌کند که امکان هیچ تغییری وجود ندارد. یکی دیگر از معیاب پرواز با بلیط‌های چارتری محدود بودن وزن بار مجاز است. مقدار مجازی که می‌توانید با خود وسیله ببرید و یا از مقصد خود سوغاتی بیاورید محدود است. برای اطلاع از مقدار و حجم آن می‌بایست از خود ایرلاین جویای این مورد شوید.

آخرین نقصی که می‌توان از بلیط‌های چارتری گرفت کم بودن خدمات پرواز و فضای صندلی است. به عنوان مثال در بلیط‌های چارتری، نوع پرواز فرست کلس یا بیزنس کمتری برای ارائه دارد یا اصلا در میان آن‌ها پروازی به غیر از پرواز اکونومی دیده نمی‌شود. اما این به این معنی نیست کیفیت پرواز پایین است. شما با هر بودجه‌ای می‌توانید یک پرواز خوب و مناسب را تجربه کنید. ما در این بخش سعی کردیم خوبی‌ها و معایبی که خرید بلیط هواپیما چارتر با خود به همراه دارد را برای شما بازگو کنیم. امروزه که سفرهای هوایی بخشی از زندگی روزمره شده است، لازم است که درباره انواع بلیط هواپیما بدانید. مخصوصا برای خرید بلیط چارتر که قوانین خاص خود را دارد و شما با خرید آن وارد دنیایی دیگر خواهید شد!

لینک نوشته:دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

7 + هفده =

آخرین اخبار
آخرین مقالات
لینک های مفید