جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

اطلاعیه وزارت بهداشت در خصوص دریافت واکسن آنفولانزا و اولویت ۳ گروه

رییس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت با اشاره به توزیع واکسن آنفلوآنزا در معاونت بهداشت و مراکز بهداشت و البته زمانبر بودن توزیع، گفت: بنابر اعلام روابط عمومی وزارت بهداشت اولویت دریافت واکسن برای کارکنان مراکز بیمارستانی و همچنین زنان باردار و مبتلایان به بیماری‌های خاص است که با تعیین اولویت و زمانبندی اقدام می‌شود انتظار می‌رود افرادیکه جزو گروه‌های در معرض خطر بیماری آنفلوانزا هستند به صورت تلفنی با مراکز بهداشتی هماهنگی قبلی انجام دهند و ضمن اخذ نوبت مراجعه نمایند.

دکتر محمد مهدی گویا با بیان این مطلب افزود: در روز شنبه ۵ مهرماه حدود نیمی از مقدار تعیین شده (تخصیص 1.5 میلیون دوز واکسن آنفلوانزا) به معاونت بهداشت وزارت بهداشت تحویل داده شد که بلافاصله با هماهنگی قبلی، توزیع در سطح دانشگاه های علوم پزشکی کشور آغاز شد.

وی در ادامه افزود: روند تحویل واکسن به سردخانه مرکزی واکسن در روز ۶ و ۷ مهر نیز ادامه دارد و به همین شکل توزیع به استان ها و شهرستان ها استمرار خواهد داشت.

 

شروع توزیع واکسن آنفولانزا در سراسر کشور

رییس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت همچنین گفت: با توجه به بعد مسافت و تعدد مراکز و واحدهای عملیاتی، توزیع واکسن در سطح کشور طبعا زمانبر بوده که با تلاش شبانه روزی کارکنان شبکه های بهداشتی کشور در حال انجام است و ارائه خدمات واکسیناسیون در تعدادی از مراکز از روز شنبه و یکشنبه ۵ و ۶ مهرماه آغاز شده و با توجه به روند توزیع، قطعا از ۷ مهرماه در تمام واحدهای عملیاتی واکسیناسیون برای گروه های اولویت دار اعلامی انجام خواهد شد.

 

اولویت دریافت واکسن آنفولانزا برای این ۳ گروه

بنابر اعلام روابط عمومی وزارت بهداشت، گویا در ادامه با بیان این که اولویت دریافت واکسن برای کارکنان مراکز بیمارستانی و همچنین زنان باردار و مبتلایان به بیماری های خاص است که با تعیین اولویت و زمانبندی اقدام می شود، افزود: نکته مهم رعایت دستورالعمل های پیشگیرانه و فاصله گذاری اجتماعی جهت پیشگیری از کرونا ویروس جدید در حین دریافت واکسن آنفلوانزا است که در صورت عدم رعایت حتی می تواند سبب گسترش خطر انتشار کرونا شود. لذا انتظار می رود افرادیکه جزو گروههای در معرض خطر بیماری آنفلوانزا هستند به صورت تلفنی با مراکز بهداشتی هماهنگی قبلی انجام دهند و ضمن اخذ نوبت مراجعه نمایند تا در زمان مراجعه از خدمات سریعتر، اتلاف وقت کمتر و همچنین بدون تجمع و ازدحام بهره مند شوند.

 

توزیع واکسن آنفولانزا در استان آذربایجان شرقی

همچنین محمدحسین صومی در خصوص تأمین و توزیع واکسن آنفلوآنزا در استان آذربایجان شرقی اظهار داشت: واکسن آنفلوآنزا از طریق وزارت بهداشت و درمان تأمین و در اختیار دانشگاه علوم پزشکی تبریز قرار گرفته است.

وی با بیان اینکه توزیع واکسن آنفلوآنزا، به دو صورت انجام خواهد شد افزود: واکسن رایگان که جزو تعهدات معاونت بهداشتی دانشگاه بوده به افرادی که به عنوان ارائه دهندگان خدمت به بیماران تنفسی هستند و یا به بیماری‌های زمینه‌ای خاصی مبتلا بوده توزیع و تزریق می‌شود. از دیروز این اقدام در چندین بیمارستان استان آغاز شده و بنا شده نه به کل کادر بهداشت و درمان بلکه به افراد در بخش‌های خاص بیمارستانی، اعم از بخش دولتی (دانشگاهی و غیر دانشگاهی) و بخش خصوصی تزریق شود.

اطلاعیه وزارت بهداشت در خصوص دریافت واکسن آنفولانزا و اولویت ۳ گروه
اطلاعیه وزارت بهداشت در خصوص دریافت واکسن آنفولانزا و اولویت ۳ گروه

رئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز افزود: بیماران دیالیزی و سرطانی که تحت انجام شیمی درمانی هستند، هموفیلی و تالاسمی بر اساس لیستی که در اختیار معاونت درمان دانشگاه است با هماهنگی و همکاری معاونت بهداشتی و معاونت درمان در بخش‌های مربوطه و در موعد مراجعه این واکسن را دریافت می‌کنند.

وی ادامه داد: واکسن آنفلوآنزا با پرداخت هزینه مربوطه در اختیار سایر افراد پر خطر مانند بیماران دیابت قندی و MS قرار خواهد گرفت. اگر چه تزریق واکسن برای این افراد لازم است ولی جزو تعهدات تزریق رایگان واکسن توسط معاونت بهداشتی نیست.

صومی با اشاره به اینکه واکسن آنفلوآنزا به صورت دوره‌ای در داروخانه‌های استان توزیع خواهد شد افزود: تصمیم گیری در خصوص تزریق واکسن آنفلوآنزا فقط به عهده پزشک عمومی حاضر در مرکز جامع سلامت خواهد بود چون پرونده‌های پزشکی اغلب افراد در مراکز جامع سلامت موجود است.

اقداماتی جهت جلوگیری از ازدحام حمعیت

وی ادامه داد: جهت جلوگیری از ازدحام جمعیت در داروخانه‌ها بر خلاف سال‌های قبل به ترتیب بعد از دریافت پیامک، افراد می‌توانند نسبت به تحویل و تزریق واکسن اقدام کنند.

صومی گفت: برای جلوگیری از به وجود آمدن بازار سیاه و رفع هر گونه شبهه مبنی بر خروج واکسن از سیستم دولتی مقرر شده است بعد از تزریق نسبت به جمع آوری پوکه‌های آن اقدام شود.

وی با بیان اینکه توزیع واکسن آنفلوآنزا بر اساس کد ملی افراد خواهد بود افزود: این اقدام موجب جلوگیری از هدررفت واکسن و رسیدن واکسن به دست افراد نیازمند خواهد بود.

صومی گفت: امیدواریم با همراهی همه مردم توزیع واکسن را از افراد پر خطر شروع کرده و به افراد کم خطر برسیم و واکسن به حدی در استان تأمین و توزیع شود که تمامی افرادی که می‌خواهند این واکسن را تزریق کنند از این واکسن برخوردار شوند.

وی اظهار داشت: البته با توجه به مراعات بهداشتی که امسال در بین مردم شایع شده است امیدواریم افراد کمتری در معرض بیماری آنفلوآنزا قرار گیرند.

لینک نوشته:دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × یک =

آخرین اخبار
آخرین مقالات
لینک های مفید